Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji z chemii w szkole ponadgimnazjalnej - zakres podstawowy
Temat: “Substancje użyteczne w walce z chorobami”
Cele lekcji
Cel ogólny:
- poznanie substancji leczniczych.
Uczeń zna:
- pojęcia: substancja lecznicza, lek, właściwości i zastosowanie wybranych leków;
-postacie leków i ich sposób podania.
Uczeń potrafi:
- dokonać podziału substancji leczniczych ze względu na efekt działania;
- przedstawić informacje na temat działania składników popularnych leków np. węgla aktywnego, kwasu acetylosalicylowego, środków neutralizujących nadmiar kwasów w żołądku;
- wyjaśnić, od czego mogą zależeć lecznicze i toksyczne właściwości związków chemicznych;
-przeprowadzić doświadczenie chemiczne w celu zbadania właściwości substancji.
Uczeń rozumie:
-działanie substancji leczniczych.
Metody pracy:
- słowne, aktywizujące, oglądowe, praktyczne ćwiczenia uczniowskie – praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
-plansze edukacyjne przygotowane przez uczniów na lekcji, opakowania leków, ilustracje przedstawiające sposób podania leku, karteczki z nazwami substancji leczniczych i ich wzorami, prezentacja multimedialna, karty pracy ucznia, naczynia laboratoryjne (zlewki, bagietki, moździerze z pistlem, łyżeczki, wkraplacze), substancje lecznicze, liść senesu, oranż metylowy, fenoloftaleina, uniwersalne papierki wskaźnikowe, woda destylowana, 1% roztwór kwasu solnego.
Przebieg lekcji
1.Część wprowadzająca
-powitanie, sprawdzenie listy obecności
-przedstawienie tematu i celu zajęć,
-podział uczniów na grupy i wyznaczenie przedstawiciela grupy .
2. Część właściwa
- Przedstawienie wybranych substancji leczniczych i ich działań na organizm człowieka: węgla leczniczego, kwasu acetylosalicylowego, wodorotlenku glinu i magnezu, wodorowęglanu sodu, tranu w kapsułkach oraz liścia senesu. Uczniowie zapoznają się z popularnymi substancjami leczniczymi i lekami sprzedawanymi w aptece. Mogą je oglądać na przygotowanej prezentacji multimedialnej oraz wizualnie. W moździerzu rozdrabniają tabletki Polopirin; zawierające kwas acetylosalicylowy, w drugim moździerzu rozdrabniają tabletki Maloox; zawierające wodorotlenek glinu i magnezu. Wysypują zawartość kapsułek z węglem leczniczym. Oglądają wodorowęglan sodu (czyli sodę oczyszczoną), kapsułki z tranem.
- Tworzenie własnej planszy edukacyjnej. Uczniowie pracują wspólnie w danej grupie. Przyklejają karteczki (przygotowane przez nauczyciela) z nazwami substancji i opakowania leków do odpowiedniego działania leczniczego np. przeciwbakteryjnego, przeciwbólowego, przeczyszczającego, neutralizującego nadmiar kwasu w żołądku; grupując substancje na leki eliminujące objawy choroby i usuwające przyczyny choroby. Potem przyporządkowują obrazki przedstawiające sposób podania leku (przez przewód pokarmowy, układ oddechowy, krwionośny, naskórnie, podskórnie i domięśniowo). Uczniów można poprosić wcześniej, aby przynieśli puste opakowania po lekach.
Przykład zadania
Przyklej do odpowiedniej grupy substancji leczniczych i do działania leczniczego – nazwę substancji z podanym wzorem sumarycznym i puste opakowanie leku (pudełko), np.:
- opakowanie leku ACARD do kwasu acetylosalicylowego w małych dawkach (30-150mg), działanie p/zakrzepowe;
- opakowanie leku Polopirin do kwasu acetylosalicylowego w dużych dawkach (300-500mg), działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe;
- opakowanie leku Augmentin do antybiotyku, działanie przeciwbakteryjne;
- opakowanie Carbo Medicinalis do węgla ...