Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT ZAJĘĆ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
TEMAT: Ulubione zwierzątka - origami płaskie z koła.
MIEJSCE: świetlica szkolna.
METODY PRACY: pokazowa, słowna, działania praktycznego- orgiami.
FORMY PRACY: indywidualna, grupowa.
POMOCE DYDAKTYCZNE: kółka origami o różnej średnicy i różnych kolorach, blok techniczny z kolorowymi i białymi kartkami A4, nożyczki, kleje, książka „Nacinamy
i składamy”, „ Filmowe orgiami”, „Nacinamy kółeczka” autor: Dorota Dziamska, wzory gotowych prac orgiami.
CELE GŁÓWNE:
- rozwijanie sprawności manualnej, wyobraźni przestrzennej oraz nowych możliwości tkwiących w sztuce składania papieru,
- poznanie nowej techniki plastycznej orgiami płaskie z koła,
- stwarzanie możliwości atrakcyjnego spędzania czasu wolnego.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
- rozwija pomysłowość i wiarę we własne zdolności i umiejętności,
- uczeń doskonali sprawność manualną,
- rozwija koncentrację uwagi i pamięci,
- wyrabia poczucia estetyki, potrzeby dbania o wygląd otoczenia,
- wdraża się do utrzymywania porządku, przygotowania stołów i materiałów na zajęcia
oraz sprzątania po zajęciach,
- rozwija umiejętności współdziałania w grupie,
- buduje poczucie własnej wartości oraz samodzielności i dążenia do samorealizacji,
- potrafi kulturalnie zachować się podczas zajęć.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie uczniów.
2. Podanie tematu i celu zajęć.
3. Rozmowa z uczniami na temat sztuki składania papieru. Podanie uczniom ciekawych informacji dotyczących origami.
ORIGAMI - JAPOŃSKA SZTUKA SKŁADANIA PAPIERU
ORI - ZAGINAĆ, GAMI – PAPIER
Sztuka origami wywodzi się ze starej tradycji japońskiej, już w 1797 roku została wydana w Japonii pierwsza książka o origami. Technika origami rozpowszechniła się najbardziej w II połowie XX wieku. Od tego czasu sztuka ta zaczęła zyskiwać coraz więcej zwolenników, a sprzyjały temu osiągnięcia przemysłu papierniczego. Najbardziej popularną na świecie formą składania papieru jest tradycyjne origami z kwadratów, nowoczesne origami uwzględnia prostokąty, trójkąty i koła.
Origami rozwija koordynację wzrokowo- ruchową, aktywizuje prace obu półkul mózgowych (używamy obydwu rąk), wycisza emocje, uczy cierpliwości w pracy,
w zmaganiu się z materiałem, ale też z samym sobą, uczy pokonywania trudności.
4. Zgromadzenie dzieci przy stolikach.
5. Omówienie sposobu wykonania pracy na przykładzie kilku gotowych prac i pokazanie uczniom książek Doroty Dziamskiej, które mogą wypożyczyć w szkolnej bibliotece np. „Nacinamy i składamy”, „ Filmowe orgiami”, „Nacinamy kółeczka”. Zachęcenie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki.
6. Rozdanie materiałów do pracy: kartonów A4, klejów, nożyczek, kółek.
7. Przeliczanie przez uczniów odpowiedniej liczby kółek, dobieranie kół w odpowiedniej wielkości i kolorach w zależności od wzoru wybranego przez ucznia.
8. Projektowanie wybranego wzoru na kolorowym kartonie A4.
9. Przyklejanie złożonych kółek w wybrany przez uczniów wzór: miś, biedronka, żaba, itp.
10. Porządkowanie miejsca pracy.
11. Wystawa i ocena wykonanych prac.
12. Podsumowanie zajęć, podziękowanie za udział w zajęciach.
13 ...