Dodaj publikację
Autor
Anna Kryk-Łysak
Data publikacji
2018-02-07
Średnia ocena
5,00
Pobrań
109

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Opracowany scenariusz lekcji z technologii gastronomicznej z towaroznawstwem.
 Pobierz (docx, 18,8 KB)

Komentarze

Rene73, 2019-02-08, ocena:

bardzo fajnie i przystępnie

Podgląd treści

Scenariusz lekcji

KLASA: I k. m. g ZSW

TEMAT LEKCJI: Ciasto naleśnikowe

CELE DYDAKTYCZNE

CELE OGÓLNE:

poznawcze:

- zapoznanie ze składnikami podstawowymi wchodzącymi w skład ciasta naleśnikowego,

- określenie etapów sporządzania ciasta,

- omówienie zmian fizykochemicznych zachodzących podczas smażenia ciasta,

- zastosowanie ciasta naleśnikowego i klaru,

- zwrócenie uwagi na wykorzystywanie innych składników do sporządzania ciasta niż te podstawowe,

- zapoznanie się ze sprzętem do sporządzania ciasta naleśnikowego,

- podanie normy naleśników na 1 porcję,

kształcące:

- umiejętność słuchania, skupienia uwagi, pracy w zespole

- sporządzanie notatki w czasie lekcji,

- umiejętność porównywania i krytykowania sposobu wykonywania danych czynności,

- rozwiązanie nasuwających się problemów,

- kształtowanie postaw prozdrowotnych,

motywacyjne:

- konieczność podnoszenia kwalifikacji,

- zdobycie nowych umiejętności i profesjonalnej wiedzy,

- możliwość wykorzystanie wiedzy w praktyce,

- duże prawdopodobieństwo pracy w zawodzie w Polsce lub w krajach WE.

wychowawcze:

- kultura słowa i zachowanie się.

CELE OPERACYJNE

na poziomie wiadomości

Kategoria A: Zapamiętanie wiadomości-

Uczeń:

-zna składniki podstawowe ciasta naleśnikowego ,

- wie, jakie są kolejne etapy sporządzania naleśników,

- zna sposoby formowania naleśników

-poda zastosowanie naleśników.

Kategoria B: Zrozumienie wiadomości:

- nie myli kolejności sporządzania naleśników,

- wytłumaczy jak należy smażyć naleśniki,

-wyjaśni zastosowanie naleśników.

na poziomie umiejętności

Kategoria C: Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

- na podstawie filmu potrafi skrytykować i wyjaśnić błędy, być kreatywny,

Kategoria D: Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych

- zaproponuje różne składniki do ciasta naleśnikowego

TYP LEKCJI: poznawcza

METODY: nauczania – uczenia się przez metody podające: pogadanka, dyskusja, praca z tekstem, metodę problemową: burza mózgów, eksponująca : krótki film

FORMY ORGANIZACYJNE PRACY UCZNIÓW: indywidualna i praca w grupach.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Podręcznik: „Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem” cz. I Małgorzata Konarzewska, czasopisma gastronomiczne-„ Pieprz i sól”, mazaki, papier szary, cętki, laptop, rzutnik multimedialny.

PRZEBIEG PROCESU LEKCYJNEGO:

Ogniwa lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Wstępna

10 min.

Nauczyciel sprawdza listę obecności, poczym robi krótkie powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji prosząc uczniów o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

- Jakie są etapy produkcji ciasta?

- Jak możemy podzielić ciasto ze względu na sposób zarabiania ?

- Podaj przykłady ciast zarabianych w naczyniu?

Nauczyciel prosi dyżurnego o zapisanie tematu lekcji .

Nauczyciel zapisuje temat w dzienniku, określa cele lekcji, podaje punkty do tematu i dokonuje podziału klasy na grupy

Uczniowie odpowiadają na postawione pytania, wyjaśniają pojęcia. Przypuszczalne odpowiedzi:

Etapy produkcji ciasta to: przesiewanie mąki,

zarabianie ciasta, wyrabianie ciasta, formowanie i obróbka cieplna.

Ze względu na sposób zarabiania ciast dzielimy na zarabiane w naczyniu i w stolnicy.

Do ciast zarabianych w naczyniu zaliczamy: kluski lane, kluski kładzione, kluski francuskie, kluski półfrancuskie

Uczniowie zapisują temat, punkty do lekcji, dzielą się na grupy i ...