Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Jasienica 11.12.2017
Konspekt zajęć z informatyki w kl. V
Temat zajęć: Jak stworzyć prostą prezentację multimedialną?
Ilość godzin: 2 x 45 min
Osoba prowadząca: inż. Daniel Karwowski
CEL ZAJĘĆ:
Sprawne wykorzystanie możliwości programu PowerPoint oraz programu do tworzenia multimedialnych prezentacji z pakietu Open Office.
CELE SZCZEGÓŁOWE ZAJĘĆ
określa przeznaczenie programu PowerPoint,
przedstawia sposoby tworzenia prezentacji,
tworzy prezentacje wykorzystując „pustą prezentację” lub „według szablonu”,
dodaje animację, przejścia, efekty dźwiękowe,
wstawia zdjęcia, obrazy, grafikę,
wstawia tekst, tekst ozdobny, wykresy.
W CZASIE LEKCJI BĘDĄ KSZTAŁTOWANE NASTĘPUJĄCE UMIEJĘTNOŚCI:
umiejętność rozwiązywania problemów,
umiejętność planowania, organizowania i oceniania własnych umiejętności,
umiejętność skutecznego komunikowania się w różnych sytuacjach
POJĘCIA DO WYJAŚNIENIA W TOKU LEKCJI:
animacja, przejścia,
slajd, motywy.
METODY I TECHNIKI PRACY:
Praca z komputerem, praca w indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
zestaw komputerowy,
rzutnik multimedialny,
program MS PowerPoint,
prezentacja na pendrive,
dostęp do Internetu.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Wprowadzenie
Prezentacje multimedialne są coraz bardziej powszechnym środkiem uatrakcyjniającym przekaz informacji. Wykorzystywane bywają na przykład na sympozjach naukowych, konferencjach czy szkoleniach. Coraz częściej również pełnią pomoc dydaktyczną w procesie nauczania. Jednym z najprostszych i najbardziej popularnych programów do tworzenia prezentacji multimedialnych jest Microsoft PowerPoint. Teksty, grafika, filmy i inne obiekty są w tym programie umieszczane na slajdach. Obiekty znajdujące się w prezentacji, jak i przejścia między slajdami mogą być na wiele sposobów animowane. Slajdy można wydrukować, wyświetlać na ekranie lub za pomocą rzutnika multimedialnego. Mogą być również zamieszczane w Internecie.
2. Omówienie menu programu MS Power Point
Ogólne zasady tworzenia prezentacji:
każda prezentacja jak i każdy slajd powinny mieć tytuł,
na slajdzie należy umieszczać nie więcej niż kilka wierszy,
komentarze do zawartości slajdu można umieszczać w notatkach,
planując rozkład elementów na slajdzie, należy wziąć pod uwagę to, że dla wzroku człowieka ważniejszy (w procesie spostrzegania) jest lewy górny róg planszy i jej górna część, niż pozostały obszar,
dobierając liternictwo dla slajdów, należy pamiętać, że:
czcionka szeryfowa (np. Times New Roman) jest bardziej czytelna w długich tekstach,
czcionka bez szeryfowa (np. Arial) jest bardziej przejrzysta w krótkich akapitach i w nagłówkach. Jest również czytelna w niewielkich rozmiarach (np. na ekranie monitora). Zalecana jest dla prezentacji komputerowych,
UŻYWANIE WIELKICH LITER utrudnia czytanie tekstu,
tekst podkreślony sugeruje utworzenie w tym miejscu hiperłącza,
rysunki i zdjęcia powinny być czytelne - nie każdą grafikę da się powiększyć bez utraty jakości,
należy unikać zbyt wielu kolorów oraz nadmiaru animacji, efektów specjalnych i efektów dźwiękowych.
3. Planowanie prezentacji
Ćwiczenie 1
Zaplanuj zawartość prostej prezentacji na temat swoich ...