Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT ZAJĘĆ
Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
W KLASIE III A
Blok tematyczny tygodnia: Dorośli – dzieciom (29.01.2018 r. – 02.02.2018 r.)
Temat dnia: Kosmiczna przyjaźń (31.01.2018 r.)
Prowadząca: mgr Marta Kędziora
Czas trwania: 1 godzina lekcyjna (45 minut)
Realizowane edukacje: polonistyczna i społeczna
Cele ogólne:
- uwrażliwienie uczniów na potrzeby drugiego człowieka,
- kształtowanie pozytywnej postawy wobec osób niepełnosprawnych,
- zachęcanie uczniów do przełamywania barier i lęku przed kontaktem z osobami niepełnosprawnymi,
Cele operacyjne. Uczeń:
- rozpoznaje cechy charakterystyczne w wyglądzie i rozwoju osób z zespołem Downa (na podstawie wiadomości dostosowanych dla ucznia klasy III),
- potrafi płynnie, poprawnie i wyraźnie przeczytać na głos nowy tekst,
- formułuje swobodne wypowiedzi na temat treści przeczytanego opowiadania,
- samodzielnie wyciąga wnioski dotyczące postawy i zachowania głównych bohaterów,
- wskazuje podobieństwa w zainteresowaniach i sposobie spędzania czasu wolnego przez dziecko z zespołem Downa i pełnosprawnego rówieśnika,
- utrwala znajomość pisowni wyrazów z „ch” i „h” z ostatnich lekcji,
- korzysta na lekcji ze słownika ortograficznego,
Metody pracy:
- praktyczne (metoda ćwiczeń utrwalających, metoda zadań stawianych dziecku, metoda samodzielnych doświadczeń)
- słowne (objaśnienia i instrukcje, rozmowy),
- oglądowe (obserwacja i pokaz),
Formy pracy:
- indywidualna,
- w parach,
Środki dydaktyczne:
- kolorowe kartoniki (po jednym zielonym i czerwonym dla każdego ucznia)
- quiz z pytaniami,
- elementarz: „Nasza szkoła cz.2” (dla klasy III),
- przybory szkolne,
- kolorowanka – uzupełnianka wyrazowa („ch” i „h”),
- słownik ortograficzny,
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do zajęć, poprzez przypomnienie zagadnień omawianych na zajęciach w bieżącym tygodniu. Nauczyciel inicjuje rozmowę nt. treści jakie omawiane były w dniach poprzednich. Dzieci udzielają odpowiedzi na pytanie. Nauczyciel proponuje utrwalenie zdobytych przez uczniów wiadomości w formie quizu.
2. Quiz słowny: „Różni, a jednak tacy sami!”. Nauczyciel zadaje uczniom pytania dotyczące cech charakterystycznych osób z zespołem Downa. Uczniowie odpowiadają poprzez podniesienie w górę kartki w odpowiednim kolorze (zielona – odpowiedź prawdziwa, czerwona – odpowiedź fałszywa).
3. Nauczyciel nagradza prawidłowe odpowiedzi dzieci. Podkreśla, że różnice między dziećmi pełnosprawnymi, a dziećmi z zespołem Downa, nie stanowią przeszkody do wspólnej zabawy i przyjaźni. O czym dzieci przekonają się czytając opowiadanie pt: „Kosmiczna przyjaźń”.
4. Głośne czytanie opowiadania pt: „Kosmiczna przyjaźń” (przez chętne dzieci). Rozmowa kierowana nt. początków przyjaźni Mai i Łukasza.
5. Uzupełnienie brakujących liter („ch” i „h”) w wyrazach opisujących Majkę
i Łukasza. Możliwość skorzystania ze słownika ortograficznego – praca
w parach.
6. Zakończenie lekcji, poprzez sprawdzenie efektów pracy dzieci na kartach ćwiczeniowych.