Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Chwalowska
Data publikacji
2018-02-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
46

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz opisuje przebieg imprezy w świetlicy i zawiera przykłady ciekawych wróżb. Do zrealizowania z dziećmi w klasach I-III szkoły podstawowej.
 Pobierz (doc, 31,0 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

TEMAT: Andrzejki.

Cele główne:

• Bogacenie wiedzy o polskich tradycjach związanych z andrzejkami
• Kształtowanie szacunku dla kultury i obyczaju
• Zapoznanie dzieci z wybranymi wróżbami andrzejkowymi

Cele szczegółowe:
• Zapoznanie ze znaczeniem słowa „wróżba”, „tradycja”
• Aktywizacja i integracja grupy poprzez tworzenie warunków do wspólnej zabawy
• Zachowanie bezpieczeństwa i kultury podczas wspólnych zabaw
• Stworzenie miłej i radosnej atmosfery

Metody: podająca, zabawy tematyczne, zabawy muzyczno- ruchowe

Formy: zespołowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: tekst opowiadania o tradycji andrzejkowej, rekwizyty potrzebne do przeprowadzenia wróżb: miseczka, grosiki, woda, 2 serca z imionami, szpilka, pudełko z przepowiedniami, trzy kubki, buty, kolorowe paski z bibuły, losy z poleceniami, karteczki z nazwami zawodów, cukierki

Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnej zabawy. Uczniowie staja w kole. Nauczyciel wymawia słowa wróżby: ”GROSIK DO WODY HOKUS-POKUS, CZARY-MARY, ABY WRÓŻBY SIĘ SPEŁNIŁY ZŁÓŻMY DARY”. Dzieci wypowiadają zaklęcie i wrzucają grosiki do miski z wodą.

2. „KUBKI PRZYSZŁOŚCI” – nauczyciel kładzie na stole obrączkę, różaniec, monetę nakrywa je kubeczkami następnie uczniowie wskazują kubki, to co się pod nimi znajduje przepowiada im przyszłość.

3.„PUDEŁKO Z PRZEPOWIEDNIĄ” – dzieci siedzą w kręgu na dywanie i podają sobie pudełko z przepowiedniami. Kiedy umilknie muzyka osoba trzymająca pudełko losuje co go czeka w najbliższej przyszłości.

4.„SERCA Z IMIONAMI” - dzieci wbijają szpilkę w serca z kartonu. Po drugiej stronie są wypisane imiona(osobne dla dziewczyn i chłopców)

5.„MUZYCZNA LOTRYJKA” - dzieci tańczą dowolnie w rytm muzyki. W pewnej chwili prowadzący wyłącza muzykę, a ktoś z uczestników wyciąga z magicznego worka los i odczytuje go. Na losie napisane jest polecenie, według którego dzieci dalej tańczą po ponownym włączeniu muzyki.

6.„KIM BĘDĘ” – dzieci z „magicznego worka” losują karteczki z nazwami przyszłych zawodów.

7.„BYTY” – uczniowie zdejmują lewe buty i kolejno ustawiają je w rzędzie przemieszczając pomieszczenie, aż do drzwi. But, który pierwszy „wyjdzie” – tego właściciel pierwszy wyjdzie ze stanu wolnego. Osoba która jest właścicielem buta będzie musiała z zawiązanymi oczami narysować portret swojego męża (żony).

8. Podsumowanie zajęć:
Nauczyciel dziękuje dzieciom za udział w zajęciach. Następnie dzieci częstują się
„Magicznymi cukierkami z kolorowego woreczka”. Porządkowanie sali.