Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Chwalowska
Data publikacji
2018-02-27
Średnia ocena
5,00
Pobrań
65

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zawiera ciekawe pomysły na zajęcia z uczniami w klasach I-III szkoły podstawowej.
 Pobierz (doc, 34,5 KB)

Komentarze

bozienka, 2018-03-15, ocena:

Ciekawy pomysł. Podoba mi się.

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Temat: Jedz owoce i warzywa.

Cele główne:
- kształtowanie nawyku jedzenia warzyw i owoców,
- rozumienie znaczenia witamin dla zdrowia.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- rozumie konieczność jedzenia warzyw i owoców,
- zna zasady zdrowego odżywiania się,
- ma wykształcony nawyk mycia warzyw i owoców przed jedzeniem,
- umie wykonać sałatkę owocową,
- potrafi współpracować w grupie.

Metody pracy:
- zabawowa,
- rozmowa kierowana,
- rozsypanka wyrazowa,
- praktycznego działania.

Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa.

Środki dydaktyczne:
- wiersz S. Karaszewskiego- „Witaminowe abecadło”,
- rozsypanka wyrazowa,
- szablony owoców i warzyw,
- przybory do malowania,
- kosz na owoce i warzywa wycięty z kartonu,
- różnorodne owoce,
- przybory potrzebne do wykonania sałatki owocowej ( noże, tacki, miski, itp.).

Przebieg zajęć:
1. Zabawa wprowadzająca w temat – „Powitanie”. Dzieci siedzą w kręgu. Nauczycielka pozdrawia dzieci;
- Witam wszystkich, którzy zjedli dzisiaj jabłko. ( Dzieci, które to zrobiły, wstają).
- Witam wszystkich, którzy zjedli dzisiaj jakiś inny owoc.
- Witam wszystkich, którzy zjedli dzisiaj jakieś warzywo.
- Witam wszystkich, którzy lubią marchewkę.
-Witam wszystkich, którzy codziennie jedzą owoce.
- Witam wszystkich, którzy piją soki owocowe.
- Witam wszystkich, którzy myją owoce przed jedzeniem.

2. Rozmowa na temat wartości odżywczych warzyw i owoców, w oparciu o wiersz
S. Karaszewskiego- „Witaminowe abecadło”.

Oczy, gardło, włosy, kości zdrowsze są,
gdy A w nich gości.
A w marchewce, pomidorze,
w maśle, mleku też być może.

B - bądź bystry, zwinny, żwawy do nauki i zabawy!
W drożdżach, ziarnach i orzeszkach,
w serach, jajkach B też mieszka.

Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy
to owoce i jarzyny.

C - to coś na przeziębienie
i na lepsze ran gojenie.
C: porzeczka i cytryna,
świeży owoc i jarzyna!

Zęby, kości lepiej rosną,
kiedy D dostaną wiosną.
Zjesz ją z rybą, jajkiem, mlekiem.
Na krzywicę D jest lekiem.

Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny.

3. Dzieci wybierają szablon swego ulubionego owocu lub warzywa, odrysowują na kartce i kolorują. Następnie wycinają swoją pracę i przypinają na gazetkę, do wyciętego z kartonu kosza.
4. Nauczycielka dzieli dzieci na grupy i każdej rozdaje rozsypankę wyrazową z hasłami promującymi jedzenie warzyw i owoców. Dzieci układają hasła, przypinają je na gazetkę wokół kosza a następnie głośno je odczytują.

WSZESCY MAMY SŁODKIE MINKI, BO ZJADAMY WITAMINKI. TRUSKAWKI I MALINY JEDZĄ SUPER DZIEWCZYNY. ZIEMNIAKI I BURAKI JEDZĄ WSZYSTKIE DZIECIAKI.
JEDZ OWOCE I JARZYNY W NICH MIESZKAJĄ WITAMINY.
PRZEZ CAŁY ROK PIJ OWOCOWY SOK.

5. Nauczycielka zaprasza uczniów do wykonania sałatki owocowej. Wszyscy wspólnie pracują- jedni obierają owoce, kroją i mieszają sałatkę. Po zakończeniu krojenia ...