Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji z języka niemieckiego
Nauczyciel: Nowak Weronika
Data: 25.03.2016
Klasa: I gimnazjum
Temat: Hast du einen Kuli? (Czy masz długopis?)- utrwalenie słownictwa.
Cele lekcji:
— nazywanie przyborów szkolnych
— tworzenie liczby mnogiej rzeczowników.
— ćwiczenie umiejętności pracy ze słownikiem.
— utrwalanie słownictwa dotyczącego przedmiotów szkolnych.
Formy pracy:
— praca indywidualna
— praca w parach i grupach
— plenum
Metody pracy:
- komunikatywna
- audio – wizualna
Środki dydaktyczne:
— podręcznik, ćwiczenia
— płyta, magnetofon
— brystol z ilustracjami
—słownik polsko-niemiecki, niemiecko-polski
Przebieg lekcji:
Faza wstępna:
— Powitanie, sprawdzenie listy obecności.
Faza prezentacji:
— Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji.
Faza ćwiczeń:
— Uczniowie przyporządkowują nazwy przedmiotów szkolnych do ilustracji, ze szczególnym zwróceniem uwagi na liczbę mnogą rzeczownika.
— Uczeń zadaje koledze z klasy pytania o przedmiot – zadaniem ucznia jest udzielenie odpowiedzi pozytywnej lub zaprzeczenie.( np. Czy masz długopis?)
—Uczniowie rozwiązują ćwiczenie gramatyczne dotyczące tworzenia rzeczowników w liczbie mnogiej.
— Uczniowie opowiadają jakie lekcje mają w poniedziałek i jakich przyborów potrzebują na każdą z nich.
—Uczniowie słuchają z płyty CD nazw przyborów szkolnych oraz pokazują nauczycielowi przedmiot wymieniony przez lektora.
—Uczniowie podpisują rysunki przestawiające przybory szkolne.
—Nauczyciel objaśnia uczniom sposób szukania liczby mnogiej rzeczownika – praca ze słownikiem. Uczniowie zapisują rodzajnik i formy liczby pojedynczej i mnogiej podanych rzeczowników.
— Na podstawie przyborów uczniowie odgadują o jaką lekcję chodzi.
—Uczniowie zaznaczają wyrazy, które nie pasują do podanych lekcji.
Faza podsumowująca:
— Nauczyciel sprawdza, czy uczniowie opanowali nazwy przedmiotów szkolnych poprzez rozwiązanie krzyżówki z nazwami przyborów szkolnych.
— Omówienie zadania domowego. Znajdź w słowniku rodzajnik oraz formy liczby mnogiej następujących wyrazów: Zimmer, Zeit, Hund, Hobby, Marmelade, Haar.