Dodaj publikację
Autor
Joanna Jarowska
Data publikacji
2018-03-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
59

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć na andrzejki przeznaczony dla uczniów klas II.
 Pobierz (doc, 83,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz
„Andrzejkowa magia wróżb”

Klasa:
Data :
Prowadzący :
Cele edukacyjne:
Uczeń podczas zajęć :
- poznaje tradycyjne zabawy związane z dniem św. Andrzeja,
- rozumie pojęcia: wróżby, lanie wosku,
- aktywnie uczestniczy w zabawach nawiązujących do tradycyjnych wróżb andrzejkowych znajdując w tym radość,
- pozytywnie postrzega siebie i innych,
- czuje więź emocjonalną z grupą rówieśników,
- szanuje polskie tradycje ludowe.
Metody:
- słowna, czynna, oglądowa.
Sposób realizacji:
- miejsce: klasa,
- czas trwania: 3 godz.
Pomoce dydaktyczne:
- talerzyki, papierowe serduszka, kartki z imionami, ilustracje symbolizujące przyszłość, kolorowe tasiemki, klucze, garnek do wosku karteczki w 6 kolorach, karki z rozsypanką literową.

Przebieg

1. Powitanie.
2. Rozwiązanie rozsypanki literowej.
Pokoloruj wyrazy z literką F, pozostałe literki czytane poziomo utworzą hasło- temat dzisiejszej lekcji.( Andrzejki)

|F |A |F |A |L |A |N |F |
|O |R |A |F |A |D |R |I |
|K |F |Z |F |A |K |T |L |
|A |I |E |F |I |A |T |M |
|J |L |F |E |L |E |K |K |
|I |C |F |O |R |M |A |T |

3. Odczytanie hasła zapisanego na tablicy: ANDRZEJKI.
4. Rozmowa na temat znaczenia hasła.
- O jakim dniu mówi hasło?
- Kto wróży sobie w andrzejkowy wieczór?
- Czego chcemy dowiedzieć się z wróżb?
5. Wypowiedzi uczniów na temat zwyczajów andrzejkowych na podstawie tekstu przygotowanego przez nauczyciela( załącznik 1)
- Kiedy na wsiach zaczynał się czas zabaw i wróżb?
- Jaki wieczór był poświęcony wróżbom?
- Kto mógł sobie wówczas powróżyć?
- Jak obecnie obchodzi się Andrzejki?
- Kiedy wróżą sobie chłopcy? (w wieczór św. Katarzyny)

6. Zaproszenie do zabawy wszystkich dziewczynek – zgodnie z tradycją, wszystkich chłopców – oni też lubią się bawić.
7. Przeprowadzenie wróżb i zabaw.
Wróżba 1: „Kapcie”.
Dzieci kolejno ustawiają swoje kapcie – czyj pierwszy dotknie progu, tego pierwszego odwiedzi Mikołaj/Gwiazdor.
Każda grupa wiekowa wróży sobie osobno.
Wróżba 2: Sznurówki.
Wykorzystanie kolorowych sznurowadeł lub tasiemek - Najdłuższa sznurówka.
Najmłodsi wyciągają z koszyka po 1 sznurówce. Porównujemy ich długość – kto wyciągnął najdłuższą, ten urośnie największy.
Uwaga: dopilnujmy, aby nie było 1 najkrótszej, aby nie sprawić dziecku przykrości.
Wróżba 3: Andrzejkowe serce.
Aby wykonać tę wróżbę należy wyciąć serce z papieru i napisać na nim imiona chłopców i dziewczynek. Następnie trzeba serce odwrócić zapisaną stroną do dołu i przekłuć je igłą. Imię na które natrafimy należy do naszego przyszłego ukochanego/ukochanej.
8. Nauka andrzejkowego zaklęcia.

Oj, dadaże , oj badaże
Niechaj przyszłość się ukaże,
Czary-mary, wosku lanie,
Co ma stać się , niech się stanie.

Wróżba 4: „Lanie wosku”.
Dzieci z pomocą nauczyciela leją wosk przez ucho od dużego klucza i ...