Dodaj publikację
Autor
Matylda Długokęcka
Data publikacji
2018-03-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
62

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zawiera wprowadzenie litery "k" w oparciu o wyraz "kot".
 Pobierz (doc, 51,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć nauczania zintegrowanego
Klasa I
Krąg tematyczny: Zwierzęta domowe
Temat: Zabawa z kotem. Wprowadzenie i nauka pisania litery K, k
Data: 28. 10. 2016

Cele operacyjne:
Uczeń:
- dokonuje analizy i syntezy wyrazowej
- pracuje w parze
- słucha prezentacji audiowizualnej
- określa położeni głoski
- podaje wyrazy z głoską k w nagłosie, wygłosie i śródgłosie
- układa model wyrazowy
- piszę literę k, K
- czyta tekst w podręczniku
- starannie wykonuje prace plastyczną

Metody: aktywizujące (zabawa dydaktyczna systemu edukacja przez ruch), metody programowane (prezentacja multimedialna), podające ( objaśnienie, wykład wprowadzający)

Formy pracy: grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: multibook, ilustracje, prezentacja interaktywna, elementarz, kartoniki, piasek morski, mazaki sucho ścieralne, podkładki, gazety, włóczka, kolorowe kartki, nożyczki

Przebieg zajęć:

I. Wprowadzenie
1. Ćwiczenia analityczno- syntetyczne. Zabawa „ Kłopot Sylabuska”
II. Część główna
1. Wyeksponowanie wyrazu podstawowego: kot.
2. Prezentacja audio „Kocie przesądy i przysłowia”
- wyjaśnienie słów: przesąd, przysłowie
- rozmowa
3. Analiza i synteza wyrazu podstawowego
- cały wyraz, sylaby, głoski
- liczenie sylab, głosek
- określenie położenia głoski k
- podawanie wyrazów z głoską k w nagłosie, śródgłosie i wygłosie (multibook)
• Ćwiczenia śródlekcyjne: zabawa ruchowa „Kot”
4. Analiza i synteza wzrokowa wyrazu podstawowego
- struktura dźwiękowa wyrazu ( czerwone i niebieskie kartoniki)
- wskazanie miejsca nowej litery i określenie rodzaju głoski
5. Demonstracja nowej litery drukowanej małej i wielkiej.
- imiona dzieci rozpoczynające się literą K
- pisownia wielkiej litery ( rymowanka)
6. Zastąpienie nową literą odpowiedniego kartonika w modelu głoskowym.
- układanie modelu wyrazu z kartoników z literami
- przyklejenie wyrazu kot do pracy wykonanej dzień wcześniej
• Ćwiczenia śródlekcyjne : masażyk „Idzie myszka do braciszka”
7. Demonstracja litery pisanej małej i wielkiej
- pokaz pisania litery na tablicy bez liniatury i w liniaturze
- kojarzenie kształtu litery z przedmiotami z otoczenia
8. Nauka pisania litery.
- ćwiczenia małej motoryki „Zabawa kotków”
- kreślenie litery placem po piasku
- układanie liter z włóczki
- pisanie liter mazakiem sucho ścieralnym
- pisanie w poszerzonej liniaturze
- pisanie w znormalizowanej liniaturze
9. Pisanie zdań z wyrazami zawierającymi literę K, k.
10. Czytanie tekstu z podręcznika, rozmowa.
11. „ Mój czarny kot przyniesie mi szczęście”- praca plastyczna
III. Zakończenie
1. Ćwiczenia analityczno- syntetyczne. Zabawa „ Dokończ zdanie: Dziś bawiłem/łam się…./ Mój kot jest….”

-----------------------
[pic]