Dodaj publikację
Autor
Magdalena Malinowska
Data publikacji
2018-04-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
208

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć otwartych z terapii pedagogicznej, klasa 2 szkoły podstawowej.
 Pobierz (docx, 181,4 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć otwartych z terapii pedagogicznej

Temat zajęć: Zabawy z ortografią – pisownia wyrazów z „ó” wymiennym.

Grupa: uczniowie z klas II.

Osoba prowadząca zajęcia: Magdalena Malinowska

Termin realizacji: 30.05.2016r.

Cele ogólne:

Kształcące:

- kształtowanie wrażliwości ortograficznej,

- rozwijanie percepcji wzrokowej,

- doskonalenie pamięci słuchowej,

- rozwijanie sprawności grafomotorycznej.

Wychowawcze:

- rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie,

- wdrożenie do przestrzegania zasad panujących na zajęciach.

Metody pracy: ćwiczeń utrwalających.

Forma: praca z małą grupą.

Przebieg zajęć

Część wstępna

1.Powitanie uczniów, wyjaśnienie tematu zajęć. Przypomnienie zasad zachowania się podczas zajęć. Poinformowanie uczniów, że za każde zadanie, w którym będą aktywnie uczestniczyć, otrzymają fragment obrazka, jeżeli zbiorą wszystkie kawałki, na koniec będą mogli ułożyć cały obrazek.

Część główna

1. Wyklejanie plasteliną literki „ó”.

Dzieci wyklejają plasteliną literkę „ó” (załącznik nr1).

2. Grupowanie wyrazów z „ó” i „”u”

(Zwrócenie uwagi, że jedną głoskę można oznaczyć na dwa sposoby).

Zadaniem uczniów jest pogrupowanie wyrazów z „ó” i „u” i umieszczenie ich we właściwym miejscu (załącznik nr 2).

3. Zabawa słowna „Wyjeżdżam na wakacje i do plecaka zapakuje…”

Pierwsza osoba powtarza zdanie, dodając swoją rzecz, każda kolejna osoba potarza wszystko od początku, dodając kolejny przedmiot.

4. Wyszukiwanie wyrazów z „ó” wymiennym

Uczniowie zamalowują właściwy wyraz, w którym występuje „ó” wymienne(załącznik nr3).

5. Ortograficzne Memory

Uczniowie mają za zadanie samodzielnie wykonać karty do ortograficznego Memory (załącznik nr 4). Najpierw wycinają karty, następnie je kolorują, a na koniec odszukują pary pasujących do siebie obrazków.

6. Mój ufoludek z plasteliny.

Zadaniem dzieci jest wykonanie na papierowym talerzyku wymyślonego przez siebie przybysza z innej planety.

Część końcowa

1. Uczniowie składają zebrane podczas zajęć puzzle i układają z nich obrazek.

2. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

Załącznik nr 1

ó

Załącznik nr 2

Pogrupuj wyrazy z „ó” i „u” z rozsypanki umieszczając je we właściwym miejscu

kółko

kura

ruda

lód

mój

Mur

brzózka

ogród

piórka

maruda

mróz

ludzie

samochód

rura

chmura

nóż

mówić

główka

jutro

już

pokój

wieczór

ósemka

ul

ulica

mucha

dziób

Załącznik nr 3

Zamaluj właściwy wyraz, w którym występuje „ó” wymienne

Wyraz, w którym „ó” zamienia się na „o”:

wróbel

wiewiórka

ogród

Wyraz, w którym „ó” zamienia się na „o”:

wór

róża

rózga

Wyraz, w którym „ó” zamienia się na „o”:

król

kółko

żółte

Wyraz, w którym „ó” zamienia się na „e”:

szóstka

góra

półka

Wyraz, w którym „ó” zamienia się na „a”:

skrócić

królowa

wróbel

Załącznik nr 4

stół

stoły

lód

lody

wór

wory

pióro

pierze

samochód

samochody

mrówka ...