Dodaj publikację
Autor
Alicja Haluch
Data publikacji
2018-04-09
Średnia ocena
5,00
Pobrań
84

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji opiera się na książce terapeutycznej autorstwa Marii Adele Garavaglia pod tytułem „ Czy silniejszy zawsze zwycięża”.
 Pobierz (docx, 16,0 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji wychowawczej opartej na książce terapeutycznej autorstwa Marii Adele Garavaglia

„ Czy silniejszy zawsze zwycięża”

Czas trwania : 45 minut

Cel : Uświadomienie, że siła i agresja nie są sposobami na funkcjonowanie w grupie oraz

propozycje radzenia sobie z nimi.

Metody pracy:

słowna, problemowa, praktycznego działania

Środki dydaktyczne:

Książka: Maria Adele Garavaglia „ Czy silniejszy zawsze zwycięża”, kartki papieru do pracy w grupach, tablica i kreda.

Przebieg zajęć:

Siadamy na krzesłach ustawionych w „podkowę”, tak aby uczniowie widzieli się nawzajem

Nauczyciel wprowadza uczniów w temat zadając pytanie „Co to jest agresja”

Uczniowie po zastanowieniu podają swoje definicje, które nauczyciel zapisuje na tablicy.

Następnie nauczyciel podaje słownikową definicję słowa agresja :

Agresja - zachowanie się zmierzające

do wyładowania niezadowolenia

lub gniewu na osobach lub rzeczach."

Nauczyciel dzieli uczniów na grupy odliczając od 1 do 5 ( jedynki to jedna grupa, dwójki druga itd.) Następnie prosi, aby każda grupa wypisała na kartkach papieru, z jaką forma agresji można spotkać się w szkole czy na podwórku.

Po 5 minutach przedstawiciel każdej grupy odczytuje wyniki pracy.

Nauczyciel odczytuje tytuł książki i następnie mówi, że dzisiaj poznamy dwóch chłopców: Szymona i Dawida. Są to chłopcy z podobnej szkoły i w podobnym wieku, co wy.

Następnie nauczyciel odczytuje pierwszy fragment książki prosząc o uważne słuchanie.

Po pierwszej części (silniejszy kolega Szymon żąda, aby Dawid oddał mu komórkę -do str. 9) nauczyciel pyta:

„Jak powinien Dawid zachować się w tej sytuacji?”

Uczniowie spontanicznie podają różne rozwiązania, które ich zdaniem są odpowiednie:

- powiedzieć rodzicom

- zgłosić nauczycielowi

- powiedzieć kolegom

- poczekać, co stanie się dalej

- „postawić się” Szymonowi

Odczytanie dalszej części książki (Dawid postanawia oddać komórkę Szymonowi - do str. 18). Nauczyciel zadaje pytanie:

„Czy Dawid słusznie postąpił, czy to może rozwiązać problem?”

Uczniowie ponownie dyskutują i zgłaszają swoje przemyślenia:

- nie powinien oddawać swojego telefonu , to nic nie da

- a może powinien, bo wtedy Szymon przestanie go szykanować

- powinien powiedzieć rodzicom prawdę

- nie powinien sam mierzyć się z Szymonem bo i tak „oberwie”

Nauczyciel odczytuje pozostałą część książki z rozwiązaniem problemu, po czym nawiązuje krótką dyskusję na temat: „Co podobało mi się w działaniach Dawida i czy sam zachowałbym się podobnie”.

Zakończenie zajęć wspólnym stworzeniem listy możliwych działań, które możemy podjąć, aby poradzić sobie z agresją - czy to słowną czy to fizyczną oraz zapisanie jej na tablicy.