Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Kała
Data publikacji
2018-04-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
50

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi.
 Pobierz (docx, 16,2 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć

Temat: Bezpieczne ferie zimowe. Ćwiczenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem. Utrwalenie umiejętności szeregowania liczb. Przypomnienie zasad bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie. Zwiększanie zasobu wiedzy ogólnej i słownictwa dotyczącego zimy i zimowych ubrań. Ćwiczenia w praktycznym zastosowaniu elementów odzieży.

Cele ogólne:

zwiększenie wiedzy ogólnej i zasobu słownictwa,

utrwalenie poznanych ilustracji PCS związanych z zimą,

rozwijanie zdolności myślenia logicznego,

doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem,

utrwalenie umiejętności syntezy sylabowej wyrazów,

usprawnianie małej i dużej motoryki.

Cele operacyjne – Uczniowie:

będą właściwie stosować poznane ilustracje PCS,

ułożą ciąg liczb w rosnącej kolejności,

dokonają syntezy sylabowej i odczytają hasło,

będą uważnie słuchać tekstu czytanego przez nauczyciela,

właściwie ocenią postępowanie bohatera tekstu,

określą zachowania bezpieczne i niebezpieczne podczas zimowych zabaw na śniegu i lodzie,

określą elementy garderoby, które zakładamy zimą,

będą potrafili samodzielnie założyć wybrane elementy stroju,

odpowiedzą na zagadki czytane przez nauczyciela oraz wskażą odpowiednie ilustracje.

Metody pracy: słowne (pogadanka, praca z tekstem), oglądowe (pokaz, obserwacja), praktycznego działania.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: opowiadanie „Kulig”, ilustracje PCS dotyczące zimy, rozsypanka sylabowa „Bezpieczne ferie”, lizaki z napisami „TAK” i „NIE”, ilustracje, karty pracy, zagadki, ubrania (szaliki, rękawiczki, czapki).

Przebieg zajęć:

Część organizacyjna:

Powitanie uczniów. Określenie pory roku, miesiąca, dnia tygodnia oraz obecności uczniów za pomocą etykiet.

Wprowadzenie do tematu:

Określenie tematu zajęć poprzez ułożenie na tablicy gwiazdek z liczbami w ciągu rosnącym oraz odczytanie hasła z sylab – „Bezpieczne ferie”.

Część właściwa:

Słuchanie opowiadania „Kulig”. Odpowiadanie na pytania nauczyciela dotyczące tekstu. Pogadanka nauczyciela nt. zasad zachowania się podczas zabaw zimowych;

Aktywna praca z tekstem – ćwiczenie (lizaki z napisem „ TAK”, „ NIE”) – ocena zdań przez uczniów – pokazanie przy zabawie bezpiecznej zielonego lizaka z napisem „TAK”,  a tam gdzie dzieci narażone są na wypadek  lub przeziębienie czerwonego z napisem „NIE”;

Oglądanie ilustracji przedstawiających różne zachowania dzieci podczas zabawy na śniegu i lodzie. Przyklejanie zielonych lub czerwonych buziek przy poszczególnych obrazkach;

Kolorowanie wybranych elementów garderoby, które zakładamy w okresie zimowym.

Część końcowa zajęć:

Odpowiadanie na zagadki czytane przez nauczyciela. Wskazywanie ilustracji lub przedmiotów przedstawiających rozwiązania zagadek;

Ćwiczenia w samodzielnym zakładaniu elementów garderoby;

Czynności porządkowe.