Dodaj publikację
Autor
Anna Krawczun
Data publikacji
2018-04-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
92

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych.
 Pobierz (docx, 676,3 KB)

Podgląd treści

Scenariusz

Zajęć Korekcyjno-Kompensacyjnych

Temat: Opanowanie prawidłowej pisowni w zakresie „ó” niewymiennego. Wykorzystanie elementów programu Edukacyjno- Terapeutycznego „Ortograffiti”

Cel główny: Ukierunkowanie uwagi dziecka na prawidłowy zapis wyrazów zawierających „ó” niewymienne.

Cele operacyjne: Dziecko potrafi:

- nazwać prawidłowo obrazki,

- posegregować wyrazy według zasad pisowni,

- wyjaśnić pisownię wypisanych wyrazów,

- zapamiętać trudną do objaśnienia pisownię wyrazów z ó niewymiennym,

- wykreślić litery zbędne w przykładowych wyrazach,

-połączyć wyraz z zestawem liter, które go tworzą

- uzupełnić prawidłowo litery w wyrazach i zdaniach.

Cele terapeutyczne:

- rozwijanie funkcji- percepcja i synteza wzrokowa, pamięć wzrokowo- manualna, analiza słuchowa, pamięć słuchowa,

- ćwiczenie spostrzegawczości,

- zapamiętanie,

- doskonalenie sprawności grafomotorycznej.

Metody:

- rozmowa kierowana,

- działań polisensorycznych ( wzrokowa , słuchowa, dotykowa)

- działań praktycznych.

Środki dydaktyczne:

- rysunek wiewiórki do obrysowania i pokolorowania,

- plansze ze zbiorami obrazków,

- rysunki zwierząt,

- kartoniki z listą wyrazów zawierających ó/ wyrazy pełne oraz z lukami/

- kartoniki ze zdaniami zawierającymi u i ó. / zdania pełne oraz z lukami/

- diagram ortograficzny,

- tekst pt. „Mały podróżnik”.

Czas trwania zajęć: - 1 godz. lekcyjna

Przebieg zajęć

Ćwiczenie 1.

Dzieci otrzymują obrazek wiewiórki. Ich zadaniem jest obrysować ją po konturach i pokolorować. Nauczyciel przedstawia dzieciom temat spotkania.

Ćwiczenie 2.

Dzieci otrzymują plansze z czterema zbiorami obrazków zawierających u i ó . Mają za zadanie nazwać obrazki i je podpisać. Wspólnie wyjaśniamy pisownię wypisanych wyrazów. Dzieci zapamiętują trudną do objaśnienia pisownię wyrazów z ó niewymiennym.

Zestaw obrazków w zbiorze pierwszym: płótno, włóczka, półmisek, półka, włócznia, czółno, skóra, rózga.

Zestaw obrazków w zbiorze drugim: buty, buda, ubranie, kufer, biurko.

Zestaw obrazków w zbiorze trzecim: król, wróżka, górnik, góral, Józio, córka

Zestaw obrazków w zbiorze czwartym: murzyn ,kucharz, uczennica, nauczycielka.

Ćwiczenie 3.

Dzieci otrzymują rysunki zwierząt. Ich zadaniem jest nazwanie obrazków i posegregowanie ich według zasad pisowni. Dzieci zapamiętują trudną do objaśnienia pisownię wyrazów z ó niewymiennym.

Zestaw obrazków: królik, wróbel, wiewiórka, żółw, sójka, przepiórka, / kogut, papuga struś, kangur jaszczurka, kurczęta.

Ćwiczenie 4.

Dzieci otrzymują kartoniki z wyrazami z „ó” niewymiennym. W każdym wyrazie pojawiła się zbędna litera. Zadanie polega na skreśleniu zbędnej litery i zapisaniu poprawnego wyrazu.

Zestawy wyrazów do poprawienia: córaka, , mózeg, różowy, chór, królt, ołówtek, rówbny, górna, ogókrek, skóraf, różoa, strójż, wróżaba, źródłao, żółtty.

Ćwiczenie 5.

Dzieci otrzymują zestawy wyrazów wraz z zestawem liter który go tworzy. Mają za zadanie połączyć wyraz z pasującym do niego zbiorem liter.

Przykładowe wyrazy: żółw, królik, wróbel, jaskółka, sójka.

Zestawy literowe: wżłó, krókli, wrbóel, asjkaółk, sjóka

Ćwiczenie 6.

Przedstawiamy dzieciom listę wyrazów z łó oraz ół a poniżej te same wyrazy bez wyeksponowanych liter. Na ...