Dodaj publikację
Autor
Teresa Rutkowska-Wojech
Data publikacji
2018-04-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
52

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć świetlicowych w internacie SOSW dla Dzieci Niesłyszących.
 Pobierz (pdf, 69,7 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć świetlicowych

w internacie SOSW dla Dzieci Niesłyszących

Temat: Od karteczki do książeczki czyli jak autor tworzył książki dla dzieci
z cyklu Origami z wierszykami.

Miejsce: Świetlica grupy w internacie

Uczestnicy: Uczniowie klasy I, III, V, VI, VII

Czas trwania: 45 - 60 minut

Temat: Od karteczki do książeczki. Jak tworzyłam książeczki dla dzieci pt.

Origami z wierszykami.

Miejsce: Świetlica grupy w internacie
Uczestnicy: Uczniowie klasy I, III, V, VI, VII
Czas trwania: 45 - 60 minut

Cele:
rozwijanie słownictwa czynnego i biernego


• odczytywanie mowy z ust
• wdrażanie do czytania książek

Cele szczegółowe:
Wychowanek:

• wie, co znajduje się na stronie tytułowej książki




rozumie, po co to jest Numer ISBN
potrafi stworzyć własną kolorową stronę tytułową
rozumie polecenia i potrafi je wykonać
potrafi współpracować w zespole uczniowskim.
umie rozwiązać krzyżówkę

zajęć praktycznych

• pokaz

• przekaz audiowizualny
• odczytywanie mowy z ust

Metody pracy:

totalnej komunikacji

Formy pracy
indywidualna


• grupowa

Środki dydaktyczne:
laptop


• prezentacja "Od karteczki do książeczki"
• książki
• klej
• nożyczki
etykiety

• kartki papieru
• kredki

Przebieg zajęć:

• Przywitanie się z dziećmi i innymi osobami, które uczestniczą w zajęciach.
• Zaproszenie do wspólnej pracy i zabawy.
• Sprawdzenie aparatów słuchowych.
• Wybór spośród dzieci asystenta osoby prowadzącej i jednocześnie tłumacza.
• Zapoznanie dzieci z tematem i celami zajęć.

- przypomnienie, że dnia 23 kwietnia 2018 był Światowy Dzień Książki i Praw
Autorskich.

• Przedstawienie środków dydaktycznych, które będą potrzebne w czasie

realizacji tematu.
- nauczyciel pyta dzieci, jak dana pomoc się nazywa.
- dzieci odpowiadają, dokładają etykiety, czytają etykiety.

• Rozwiązywanie krzyżówki z hasłem „Czytam książki”.

- hasła do krzyżówki dzieci kolejno losują, czytają, odpowiadają i wpisują
odpowiedź do swojej krzyżówki, natomiast dziecko które wylosowało pytanie
wpisuje hasło do krzyżówki narysowanej na tablicy.

• Krótka rozmowa kierowana na temat książek.

- Co to jest?
- Jak zbudowana jest książka?
Dzieci wymieniają elementy książki, pomaga im nauczyciel.
W rozmowie kierowanej wykorzystywane są etykietki: okładka, tytuł
książki, kartki, strona tytułowa, grzbiet.

• Zaproszenie do obejrzenia prezentacji "Od karteczki do książeczki"

- nauczyciel pokazując prezentację multimedialną, opowiada co znajduje się
na slajdach.
- asystent tłumaczy na język migowy.

Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej :

• Utrwalanie wyrazów: autor, wydawnictwo, strona, wiersz, kartka, książka,

księgarnia, tytuł oraz czynności związane z tworzeniem książki.

• Nauczyciel rozkłada na stole:

- książki Origami z wierszykami cz. I oraz Origami z wierszykami cz. II
Zima.
- wykonane kilkustronicowe notesy (zbindowane), w których dzieci będą
tworzyły swoje książki.

• Każde dziecko losuje polecenie. Czyta go i samodzielnie wykonuje.

- odszukuje tytuł książki
- w książce szuka odpowiedniej strony i wiersza
- przepisuje go zgodnie z poleceniem
- dokleja obrazek
- koloruje stronę tytułową ...