Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Stolarz
Data publikacji
2018-04-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
68

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy V utrwalający różnice między głoską a literą. Do scenariusza dołączone są załączniki, które można modyfikować, w zależności od umiejętności klasy. Tutaj zostały wykorzystane materiały dla klasy zdecydowanie "słabszej".
 Pobierz (doc, 75,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji z języka polskiego w klasie V a

Prowadząca : mgr Agnieszka Stolarz
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 6 im. płk Józefa Sokola w Nowej Rudzie

Temat: Literę widzę oraz piszę, głoskę wymawiam oraz słyszę. Co jest głoską, a co literą?

Cele lekcji:
dostrzega różnice między językiem mówionym a pisanym;
definiuje głoskę jako najmniejszy dźwięk mowy, a literę jako zapis graficzny głoski;
odróżnia głoski od liter;
dokonuje podziału wyrazu na głoski i litery;
określa funkcję litery i ;

Metody i formy pracy:
pogadanka;
praca zespołowa;
praca indywidualna;

Środki dydaktyczne:
karty pracy;
materiały pomocnicze przygotowane przez nauczyciela;

Przebieg lekcji:

Część organizacyjna- nauczyciel sprawdza obecność.
Następuje zapisanie tematu lekcji i jego wyjaśnienie.
Prowadzący lekcję rozdaje uczniom karty pracy i poleca, by zapoznali się oni z nimi, po czym prosi o zrobienie zadania pierwszego. Następnie nauczyciel sprawdza odpowiedzi, a uczniowie odczytują hasło (głoska). Załącznik 1.
Nauczyciel przy pomocy tablicy multimedialnej wyświetla schemat narządów mowy człowieka odpowiedzialnych za powstawanie głosek.
Uczniowie przy pomocy nauczyciela tłumaczą pojęcia : alfabet, głoska , litera.
Alfabet - używany do zapisu języka polskiego, zwany popularnie abecadłem. Oparty jest na alfabecie łacińskim i składa się obecnie z 32 liter:

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P R S Ś T U W Y Z Ź Ż;

Głoska – najmniejszy dźwięk mowy ludzkiej;

Litera – znak graficzny głoski; głoska może być zapisana jedną literą ( l-a-s) , dwiema (sz-u-m) lub nawet trzema ( dzi-e-ń);

Prezentacja schematu przedstawiającego podział głosek na spółgłoski i samogłoski. Uczniowie tworzą podobną notatkę w swoich zeszytach.
Burza mózgów – dostrzeganie różnic między językiem mówionym a pisanym. Uczniowie w małych grupach wypisują różnice między tym jak piszemy a jak mówimy.
Zwrócenie uwagi na zasady ortograficzne i wpływ fonetyki na prawidłowy zapis wyrazów.
Omówienie różnic między głoską a literą i wypełnienie prostego ćwiczenia (załącznik 2)
Zwrócenie uwagi na literę i w wyrazach. Podanie informacji, kiedy ta litera pełni funkcję głoski, a kiedy jest znakiem zmiękczenia.

Gdy litera i znajduje się przed spółgłoską lub na końcu wyrazu, oznacza samogłoskę i oraz miękkość poprzedzającej spółgłoski, np. zima ( z’ – i – m – a );
Gdy litera i występuje przed samogłoską, nie oznacza samogłoski, lecz miękkość poprzedzającej spółgłoski, a czasem też spółgłoskę j , np. niebo ( n’ – e – b – o ), wiosna ( w’ – j – o – s – n – a ).

Podsumowanie: nauczyciel wraz z uczniami powtarza zdobyte na lekcji wiadomości. Nawiązując do tematu lekcji, uczniowie odpowiadają na pytanie zawarte w drugiej jego części.
Nauczyciel ocenia ...