Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Stolarz
Data publikacji
2018-04-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
217

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych przygotowany dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.
 Pobierz (docx, 31,4 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć rewalidacyjnych

Temat: „Bystre oko mam, pamięć nim rozwijam.” -Rozwijanie spostrzegawczości i koncentracji uwagi.

Uczestnik: Marcin XXX

Etap edukacyjny: III etap edukacyjny w gimnazjum

Stopień niepełnosprawności: niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim

Czas zajęć: 60 minut

Cel główny: usprawnianie pamięci wzrokowej, kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, rozwijanie pamięci i koncentracji

Cel rewalidacyjny: rozbudzenie zainteresowań ucznia, usprawnianie percepcji wzrokowej

Cele dydaktyczne: dobieranie par wśród obrazków, wyodrębnianie różnic między obrazkami, łączenie ze sobą identycznych obrazów

Cele wychowawcze: rozbudzenie chęci do pokonywania trudności

Metody: praktyczne, słowne, terapia poprzez zabawę

Forma: indywidualna

Środki dydaktyczne: gra „Dooble”, indywidualne karty pracy, kredki, ołówek, kolorowe karteczki, biała kartka, naklejki motywacyjne

Przebieg zajęć:

Część wstępna:

Swobodna rozmowa z uczniem (stworzenie pozytywnej atmosfery). Zapytanie w jakim nastroju jest dziś uczeń (prosimy, aby określił swój nastrój jednym kolorem i wybrał karteczkę z takim kolorem, na której zapisze jakieś życzliwe słowo, określające nauczyciela, a nauczyciel napisze życzliwe słowo dotyczące ucznia ) :)

Zajęcia właściwe:

Prosimy ucznia, aby na kartce narysował duże oko, a nauczyciel na drugiej kartce rysuje głowę człowieka ( z widocznym „mózgiem”). Dwie kartki kładziemy obok siebie pokazując uczniowi, co będzie tematem zajęć. Tłumaczymy, że skupimy się dziś głównie na pamięci wzrokowej.

Dajemy uczniowi kartę pracy nr 1 (załącznik 1) i wyjaśniamy jak ma wykonać zadanie. { odszukaj i połącz ze sobą identyczne kostki I.4 – Książka „Trenuj wzrok” Alicja Małasiewicz}. Po wykonanym zadaniu uczeń otrzymuje naklejkę motywacyjną.

Następnie uczeń wykonuje zadanie z karty pracy nr 2 (załącznik 2) – wyjaśniamy zadanie i nadzorujemy jego wykonanie { polecenie : Poniżej część wyrazów została zapisana pismem pochyłym. Podkreśl te wyrazy i policz ile ich jest – Książka „Uwaga! Koncentruję się!” s. 27 ). Za wykonanie uczeń również otrzymuje naklejkę motywacyjną i cukierka :D

Teraz możemy przejść do gry „Dooble”, wyjaśniamy zasady gry, pokazujemy uczniowi karty, z którymi powinien się zapoznać, wspólnie nazywamy symbole przedstawione na kartach i ustalamy, który wariant gry wybieramy. Następnie zanim zaczniemy właściwą grę to wykonujemy tzw. grę próbną, aby sprawdzić czy uczeń dobrze zrozumiał zasady.

Po skończonej grze rozmawiamy z uczniem o jego wrażeniach, o tym czy mu się podobało, chwalimy jego spostrzegawczość, umiejętności nazywania symboli.

Ostatnim zadaniem, które uczeń będzie miał do wykonania jest na karcie pracy nr 3 (załącznik 3) odnaleźć, która buźka nie pasuje do pozostałych (Książka „Uwaga! Koncentruje się! s. 47)

Zakończenie

Podsumowanie pracy ucznia, wywieszenie jego pracy na gazetce. (Pochwała aktywności, zachęta i motywowanie do dalszej pracy)