Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Frańczuk
Data publikacji
2018-05-01
Średnia ocena
5,00
Pobrań
62

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji do pracy z piosenką Eda Sheerana - "Shape of you".
 Pobierz (doc, 78,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji języka angielskiego w klasie licealnej
opracowany przez Małgorzatę Frańczuk oraz Monikę Trzcińską

I. Informacje ogólne

1. TEMAT: „Shape of you” – Ed Sheeran – doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.
2. CZAS TRWANIA JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: 45 minut
3. UMIEJĘTNOŚCI PONADPRZEDMIOTOWE:
- umiejętność komunikowania się w języku obcym (angielskim), zarówno w mowie, jak i w piśmie - umiejętność pracy zespołowej
4. WYMAGANIA OGÓLNE:
I. Znajomość środków językowych:
Uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych) umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie tematów wskazanych w wymaganiach szczegółowych.
II. Rozumienie wypowiedzi.
Uczeń rozumie proste, krótkie wypowiedzi ustne artykułowane wyraźnie, w standardowej odmianie języka, a także proste wypowiedzi pisemne, w zakresie opisanym w wymaganiach szczegółowych.
5. TREŚCI NAUCZANIA:
- uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych: leksykalnych i gramatycznych, umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych,
- uczeń rozumie ze słuchu proste, krótkie, typowe wypowiedzi artykułowane wyraźnie w standardowej odmianie języka: reaguje na polecenia; znajduje w tekście określone informacje,
- uczeń stosuje strategie komunikacyjne (np. domyślanie się znaczenia wyrazów z kontekstu, rozumienie tekstu zawierającego nieznane słowa i zwroty).
6. CELE LEKCJI:
a) cel ogólny:
- doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem,
b) cele operacyjne:
Uczeń:
- uzupełnia tekst właściwymi wyrazami,
- zna słownictwo zawarte w tekście.
7. METODY:
a) praca z tekstem słuchanym – piosenką,
b) praca z tekstem czytanym – wyszukiwanie struktur gramatycznych,
c) komunikacyjna – odpowiadanie na pytania nauczyciela.
8. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
a) komputer/ projektor,
b) karty pracy,
c) tekst piosenki z lukami,
d) przygotowane przez nauczyciela ćwiczenia,
e) piosenka Eda Sheerana,
9. FORMY PRACY:
a) praca indywidualna
b) praca w parach

II. Przebieg lekcji

1. CZYNNOŚCI WSTĘPNE
- powitanie How are you today?,
- sprawdzenie obecności,
- zapisanie tematu lekcji,
- przedstawienie celów lekcji.

2. ROZGRZEWKA JĘZYKOWA
a) sprawdzenie pracy domowej,
b) przypomnienie słownictwa z lekcji poprzedniej,
c) zapytanie o piosenkę, tytył: What do you think the song is about?,
d) wprowadzenie nowego słownictwa: brand new, be in love with sb, jukebox, bedsheet, thrifty, sour
e) praca z tekstem piosenki ale bez słuchania – uczniowie muszą wykonać zadanie 1, w którym wykorzystując własną wiedzę wpisują antonimy do podanych słów

3. PREZENTACJA NOWEGO MATERIAŁU
a) słuchanie piosenki Eda Sheerana „Shape of you” i uzupełnianie tekstu brakującymi słowami – zadanie 2, zadanie 3 oraz zadanie 4 (praca indywidualna),
b) sprawdzenie poprawności wykonania zadania przez uczniów.

4. PRACA NAD NOWYM MATERIAŁEM JĘZYKOWYM
a) praca z tekstem słuchanym
- podczas słuchania autentycznego nagrania uczniowie łączą definicje, grupują zdania, poprawiają błędy w zdaniach (zadania przygotowane przez nauczyciela) zadanie 5, zadanie 6, zadanie 7 ...