Dodaj publikację
Autor
Anna Iwaniuk
Data publikacji
2018-05-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
31

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych.
 Pobierz (docx, 21,4 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć lekcji otwartej w edukacji wczesnoszkolnej – edukacja polonistyczna

Opracowała: Anna Iwaniuk

Temat: Recepta na ferie zimowe.

Cele ogólne:- uświadomienie uczniom zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych- kształtowanie myślenia przyczynowo - skutkowego- rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem

Cele szczegółowe:- uczeń wie, w jaki sposób można bezpiecznie spędzić ferie zimowe,- wie, dlaczego należy unikać miejsc niebezpiecznych podczas zabawy- przekształca zdania z trybu oznajmującego w tryb rozkazujący- umie ocenić postępowania rówieśników,

- uczeń zna zasadę pisowni czasowników z przeczeniem nie- potrafi dobrać odpowiedni strój do pogody, warunków atmosferycznych-wie, że należy zakładać znaki odblaskowe, opaski odblaskowe

- ćwiczy wzywanie pomocy

Cele terapeutyczne:

- tworzenie warunków do możliwości osiągania sukcesu pomimo choroby oraz rozwoju umiejętności, zainteresowań , uzdolnień

Metody pracy :-słowna-oglądowa-pogadanka

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:-zagadki o tematyce zimowej-plansze i ilustracje przedstawiające zabawy na śniegu i lodzie- szablony gwiazdek do wpisania imienia

- papierowe kule

- telefon zabawka

- mazaki, arkusz papieru, kartki . kredki

- taśma - opowiadanie „Kulig”, „Sanki”PRZEBIEG ZAJĘĆ:1.Powitanie i zapoznanie z tematem zajęć.

2. Przedstawienie uczestników zajęć. 3.Odczytanie i omówienie wiersza „Sanki” Pawła Beręsewicza.4. Omówienie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych z wykorzystaniem piktogramów / historyjek obrazkowych

Kl. I Kolorowanie kółek na czerwono na tych obrazkach na których pokazano niewłaściwe zachowania dzieci, a na zielono tam gdzie zachowania są właściwe.

Karta pracy zadanie 1. – wykreślanie powtarzającej się sylaby, pozostałe sylaby utworzą nazwy przedmiotów przydatnych zimą.

Karta pracy zadanie 2.- Przeczytaj zdania i wpisz właściwe imiona bałwanków.

Kl.2 Dzieci czytają tekst Zimowe zabawy ( podręcznik kl. 2 str.80-81) Odszukiwanie zdań, w których występuje wyraz z przeczeniem nie.

Karta pracy zadanie 1 – uzupełnianie zdania nazwami czynności.

Karta pracy zadanie 2 – do podanych wyrazów dopisz wyraz z przeczeniem nie.

WYJAŚNIENIE ZASADY PISOWNI NIE Z CZASOWNIKAMI

Kl.3 Rozszyfruj telegram, zapisz jego treść

Zdania w trybie oznajmującym przekształcamy na zdania w trybie rozkazującym

Chłopczyk rzuca w kolegów twardymi śnieżkami. --- Nie rzucaj w kolegów twardymi śnieżkami!

Dzieci lepią bałwana.---- Ulepcie bałwana!!!

Kasia nie nałożyła czapki i szalika.--- Kasiu nałóż czapkę i szalik!

Karol zjeżdża z górki blisko jezdni. --- Nie zjeżdżaj blisko jezdni!

5.Opowiadanie pt. „Kulig” (załącznik 1)

- Ćwiczenie asertywności.

asertywność to przede wszystkim „umiejętność mówienia nie”, umiejętność wyrażania własnego zdania.

Wzywamy pomoc

Uczniowie wspólnie z nauczycielem rozmawiają o tym, na co należy zwrócić uwagę , by zadbać o swoje bezpieczeństwo , gdy chce się pomóc osobie poszkodowanej. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak

- śliska nawierzchnia,

-bliska odległość od wody i przewodów elektrycznych,

-możliwość nadjechania pojazdu

- noszenie odblasków

Odgrywanie scenek, w których przy użyciu telefonu zabawki ...