Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji języka angielskiego w klasie 5 Szkoły
Podstawowej
klasa: 5 Szkoła Podstawowa
czas trwania zajęć: 45 minut
Temat zajęć: My housework duties - nauka słownictwa związanego
z obowiązkami domowymi
Cel ogólny lekcji:
Uczeń potrafi nazywać różne prace domowe, określać częstotliwość ich
wykonywania oraz potrafi wypowiedzieć się na temat swoich obowiązków
domowych. Uczeń potrafi tworzyć zdania na temat obowiązków domowych
w czasie teraźniejszym Present Simple.
Cele operacyjne lekcji:
Wiadomości:
uczeń zna nazwy oznaczające czynności wykonywane w ramach prac
domowych
uczeń zna zasady tworzenia zdań twierdzących, przeczących i
pytających w czasie teraźniejszym Present Simple
uczeń zna zasady zastosowania czasu teraźniejszego Present Simple
uczeń zna podstawowe przysłówki częstotliwości: often, sometimes,
never
Umiejętności:
Uczeń prawidłowo wymawia wprowadzone na zajęciach nazwy
czynności domowych
uczeń potrafi opisać w formie ustnej i pisemnej swoje obowiązki
domowe
uczeń potrafi tworzyć zdania twierdzące, przeczące i pytające w
czasie teraźniejszym Present Simple
uczeń potrafi określić częstotliwość wykonywania powierzonych mu
obowiązków domowych
Podstawa programowa - język obcy nowożytny - klasy 4 - 6
1. Uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych:
leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych,
umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie
tematu: 1) człowiek ( uczucia i emocje, zainteresowania); 2) dom
(prace domowe - obowiązki domowe); 5) życie rodzinne i
towarzyskie (członkowie rodziny, koledzy, przyjaciele, czynności życia
codziennego, formy spędzania czasu wolnego);
Metody pracy: metoda komunikacyjna
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, w parach
Materiały pomocnicze: podręcznik Evolution Plus 2, wyd. Macmillan,
karty wyrazowe z nazwami obowiązków domowych , komputer - projektor,
Internet, zadania interaktywne utworzone przez nauczyciela na potrzeby
zajęć
Przebieg zajęć
1. Powitanie klasy, czynności organizacyjne
2. Zapoznanie uczniów z tematem i celem zajęć. Zapisanie tematu lekcji
na tablicy.
Cel lekcji sformułowany w języku ucznia: Na dzisiejszej lekcji poznacie
nazwy różnych prac, które wykonujecie , aby pomóc rodzicom w
prowadzeniu domu
Kryteria sukcesu:
Będziecie potrafili nazwać czynności jakie wykonujecie gdy
pomagacie rodzicom w pracach domowych
będziecie potrafili określić jak często wykonujecie wybrane
obowiązki domowe
3. Uczniowie zapisują nazwy trzech dowolnie wybranych dni tygodnia do
zeszytu. Następnie uczniowie wymieniają się zeszytem z kolegą i
nawzajem sprawdzają poprawność wykonania zadania. Nauczyciel na
tablicy prezentuje i przypomina poprawny zapis nazw poszczególnych dni
tygodnia.
3. Zapoznanie uczniów ze słownictwem odnoszącym się do obowiązków
domowych. Ćwiczenie wymowy poznanych wyrazów.
4. Wprowadzenie pisowni poznanych wyrazów za pomocą kart
wyrazowych. Uczniowie w parach łączą rozsypanki wyrazowe z
powyższych wyrazów. Poprawność wykonania zadania jest sprawdzana na
tablicy.
5. Uczniowie losują jeden wyraz wprowadzony na zajęciach. Następnie
nauczyciel czyta polski odpowiednik słowa. Uczeń posiadający daną kartę ...