Dodaj publikację
Autor
Marta Górna
Data publikacji
2018-05-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
9

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć przyrody dla klasy II liceum.
 Pobierz (doc, 111,5 KB)

Podgląd treści


Załącznik 7b

Scenariusz lekcji przyrody, klasa II liceum

Zajęcia realizują podstawę programową z przyrody (IV etap edukacyjny) oraz stanowią dopełnienie projektu ekologicznego „Ekodwójka”

Temat: Przyszłość energii – energia odnawialna

Hasło programowe: Energia – od Słońca do żarówki

Zakres treści: energia odnawialna, energia słońca, wody i wiatru

Cel ogólny: Charakterystyka wykorzystania energetyki odnawialnej zgodnie z potrzebami współczesnej gospodarki. Ocena możliwości rozwoju energetyki odnawialnej

Cele szczegółowe:
Wiadomości:
A– Uczeń zna:
źródła energii odnawialnej,
wady i zalety elektrowni bazujących na odnawialnych źródłach energii,
B – Uczeń wyjaśnia:
potrzebę rozwoju energetyki bazującej na źródłach odnawialnych,
Umiejętności:
C – Uczeń potrafi:
przedstawić na podstawie informacji z różnych źródeł, jakie jest współczesne wykorzystanie energetyki słonecznej dla potrzeb gospodarki,
wskazać na mapie świata największe elektrownie bazujące na źródłach odnawialnych,
D – Uczeń potrafi:
omówić perspektywy rozwoju energetyki słonecznej.

Postawy:
Kształtowanie postaw proekologicznych,
Doskonalenie umiejętności pracy zespołowej,
Kształcenie umiejętności myślenia przyczynowo - skutkowego.

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Metody: metaplan, burza mózgów, praca z mapą, prezentacja filmu

Środki dydaktyczne: podręczniki (Operon, przyroda, Ciekawi Świata), atlasy geograficzne, ścienna mapa fizyczna świata, laptop z rzutnikiem multimedialnym

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne.
Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę zajęć i przedstawia cele lekcji.
Nauczyciel prosi uczniów, aby bazując na swojej wiedzy uzupełnili na tablicy schemat prezentujący podział źródeł energii.

Faza realizacyjna:
Nauczyciel prezentuje uczniom wykres: „Bilans energetyczny świata” http://www.geographic.cba.pl/zasoby_naturalne_clip_image004.jpg Wspólnie z uczniami omawia zmiany znaczenia poszczególnych źródeł energii.
Praca z atlasem - uczniowie analizują mapy dotyczące energetyki na świecie. Wybrani uczniowie podchodzą do ściennej mapy świata, wskazując największe elektrownie wykorzystujące odnawialne źródła energii. Uczniowie wraz z nauczycielem analizują położenie omawianych elektrowni, ze szczególnym uwzględnieniem ich zależności od warunków naturalnych.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każda z grup wykonuje metaplan, na którym prezentuje wybrane źródła energetyki odnawialnej (typy, znaczenie gospodarcze, wady, zalety). Liderzy grup prezentują wykonane metaplany.
Prezentacja filmu: „Ekperyment - czy odnawialne źródła energii (OZE) nadają się do zasilania sieci elektroenergetycznej?” https://www.youtube.com/watch?v=5nci810Tq5c
Burza mózgów: uczniowie – wykorzystując wiadomości zdobyte podczas pracy na lekcji oraz wynikające z filmu - prognozują przyszłość odnawialnych źródeł energii.

Faza podsumowująca:
Nauczyciel wraz z uczniami podsumowuje temat dyskusji.
Nauczyciel ocenia pracę uczniów w trakcie tworzenia metaplanu