Dodaj publikację
Autor
Marta Górna
Data publikacji
2018-05-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
36

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla klasy III liceum, geografia rozszerzona.
 Pobierz (doc, 113,5 KB)

Podgląd treści


Załącznik 7a

Scenariusz lekcji geografii, klasa III liceum, zakres rozszerzony

Zajęcia realizują podstawę programową z geografii rozszerzonej (IV etap edukacyjny) oraz stanowią dopełnienie projektu ekologicznego „Ekodwójka”

Temat: Ochrona środowiska przyrodniczego Polski

Hasło programowe: Degradacja i ochrona środowiska.

Zakres treści: Formy ochrony przyrody w Polsce. Międzynarodowe formy ochrony przyrody.

Cel ogólny: Poznanie form i pojęć związanych z ochroną przyrody w Polsce oraz międzynarodowych form ochrony przyrody, które występują w naszym kraju.

Cele szczegółowe:
Wiadomości:
A– Uczeń zna:
formy prawnej ochrony przyrody w Polsce,
położenie polskich parków narodowych.
B – Uczeń wyjaśnia:
różnicę pomiędzy poszczególnymi formami ochrony przyrody w Polsce.
Umiejętności:
C – Uczeń potrafi:
określić cele ochrony przyrody w Polsce,
wskazać na mapie parki narodowe,
wskazać na mapie parki krajobrazowe położone najbliżej miejsca zamieszkania,
wymienić dominanty polskich parków narodowych,
podać przykłady gatunków roślin i zwierząt objętych prawną ochroną w Polsce,
podać przykłady obiektów przyrodniczych objętych prawną ochroną,
wskazać akty prawne regulujące kwestie ochrony przyrody w Polsce.
D – Uczeń potrafi:
uzasadnić zasadność działań na rzecz odbudowy i zachowania naturalnych elementów środowiska w Polsce

Postawy:
Doskonalenie umiejętności pracy zespołowej,
Doskonalenie umiejętności wyszukiwania, selekcjonowania i prezentowania informacji.
Kształcenie umiejętności myślenia przyczynowo - skutkowego.
Kształcenie umiejętności wypowiadania się na forum klasy, a także przedstawiania swojego zdania i popierania go rzeczowymi argumentami,
Doskonalenie umiejętności dyskusji.

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Metody: pogadanka, praca z podręcznikiem, praca z multimediami (wyszukiwanie informacji w sieci Internet), seminarium/dyskusja, praca z mapą.

Środki dydaktyczne: podręczniki (Nowa Era, geografia rozszerzona, Oblicza Geografii 3), atlasy geograficzne, laptopy uczniowskie, ścienna mapa fizyczna Polski z elementami ekologii.

Przygotowanie do lekcji:
Tydzień przed lekcją nauczyciel informuje uczniów o temacie i prosi o przygotowanie się do rozwiązania problemu badawczego: Czy objęcie różnymi formami ochrony przyrody 1/3 powierzchni Polski jest słuszne? Podkreśla, że do wykonania tego zadania uczniowie muszą wcześniej zapoznać się z treścią podręcznika (s. 257–262). Nauczyciel prosi uczniów, aby przygotowali na zajęcia materiały źródłowe, np. regulaminy parków narodowych, mapy, dane statystyczne, a także artykuły prasowe lub internetowe na temat stosunku mieszkańców i władz okolic objętych ochroną przyrody do takiej formy użytkowania terenu.

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne.
Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę zajęć i przedstawia cele lekcji.
Nauczyciel zadaje uczniom pytania: Jakie znacie formy ochrony przyrody?, Dlaczego wprowadza się prawne formy ochrony przyrody? Jakie prawne formy ochrony przyrody występują w Polsce? Chętni uczniowie podchodzą do mapy Polski i wskazują znane im parki narodowe.

Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o otwarcie strony internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony ...