Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA FRANCUSKIEGO
Klasa: II
Liczba godzin tygodniowo: 2
Temat lekcji: Szukam pracy. – ćwiczenia komunikacyjne związane z tematem praca.
Cel ogólny
Uczeń rozumie krótki tekst zawierający poznane zwroty i konstrukcje z tematu praca.
Cele operacyjne (uczeń umie/ potrafi)
poprawnie połączyć części ogłoszenia tak, aby tworzyło ono logiczną wypowiedź,
poprawnie wymówić i zastosować konstrukcje leksykalno-gramatyczne poznane w trakcie lekcji,
zrozumieć polecenia, pytania i sugestie nauczyciela w języku francuskim zawierające poznane konstrukcje
Kompetencje kluczowe
Doskonalenie skutecznego porozumiewania się z rozmówcą
Efektywne działanie w zespole i indywidualnie
Odniesienie do Podstawy Programowej
Standard I. Znajomość środków językowych
- zna proste struktury leksykalno-gramatyczne umożliwiające formułowanie pytań i odpowiedzi
Standard II. Rozumienie wypowiedzi
- stwierdza czy tekst zawiera określone informacje
- wyszukuje w tekście znane mu konstrukcje potrzebne do zrozumienia tematu
- selekcjonuje informacje i określa kontekst komunikacyjny
Standard III. Tworzenie wypowiedzi
- stosuje poprawne środki leksykalno-gramatyczne adekwatne do ich funkcji
- wypowiada się w określonej formie
Standard IV. Reagowanie na wypowiedzi
- poprawnie stosuje środki językowe
Standard V. Przetwarzanie wypowiedzi
- przetwarza tekst w języku francuskim
Zadania Szkoły
Rozwijanie w uczniach poczucia własnej wartości oraz wiary we własne możliwości językowe poprzez pozytywną informację zwrotną dotyczącą indywidualnych umiejętności językowych
Przygotowanie ucznia do samodzielności w procesie uczenia się języka obcego
Zapewnienie dostępu do materiałów autentycznych
Metody nauczania
a) metoda samodzielnego dochodzenia do wiedzy (problemowa)
- poszukująca
b) metoda praktyczna
- ćwiczebna
Formy pracy
- w grupach
indywidualna
zbiorowa
Środki dydaktyczne
podręcznik „Francofolie express 1”
zeszyt ćwiczeń do podręcznika
płyta CD do podręcznika
Internet i rzutnik
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne i wprowadzenie (10 min)
Przypomnienie słownictwa związanego z pracą.
Sprawdzenie pracy domowej.
Nauczyciel wyświetla na rzutniku obrazek i zadaje uczniom pytania do niego.
(Pytania nauczyciela mają nakierować uczniów tak, aby pojawiła się wypowiedź dotycząca rozmowy o pracę)
Kolejnym zadaniem uczniów jest ułożenie w odpowiedniej kolejności etapów zw. z pracą (ćw. 3/100). Do wykonania tego ćwiczenia potrzebne jest przetłumaczenie wyrażeń. W tym celu nauczyciel rozdziela wyrażenia do przetłumaczenia ze słownikiem znajdującym się na końcu książki, a przy sprawdzeniu każdy z uczniów ma szanse zanotować sobie ich znaczenie.
2. Zastosowanie (30 min.)
W tej części uczniowie wykonują trzy ćwiczenia polegające na zrozumieniu tekstu (czytanego i słuchanego)
a) Ćwiczenia 5 na stronie 101 jest ćwiczeniem polegającym na poprawnym zrozumieniu sytuacji, w której osoba przyjmuje się do pracy. Uczniowie słuchają dialogu dwukrotnie i wykonują ćwiczenie indywidualnie.
b) Następnie, uczniowie czytają krótkie ogłoszenia (podręcznik, ćw. 3 strona 99). Ich zadaniem jest połączyć ogłoszenie z opisem osoby, która mogłaby wykonywać tę pracę ...