Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
W czasie szkolnych wycieczek, szczególnie w porze matur i wystawiania stopni, często wybieramy możliwość zwiedzania okolicznych miejscowości. Sopot jest idealnym miejscem do odbycia krótkiej, pouczającej wycieczki.
Proponuję jednak zejście (przynajmniej częściowo) z najbardziej utartych szlaków i udanie się na wędrówkę „Szlakiem sopockich pomników”.
Wycieczka- w wersji podstawowej- trwa około 3,5 godziny. W jej trakcie uczniowie prezentują przygotowane wcześniej przez siebie (łatwo dostępne w Internecie) informacje dotyczące oglądanych pomników. Jeśli mam większą grupę uczniów, ci, którzy nie mówią o pomnikach prezentują sylwetki patronów ulic.
Poniżej zamieszczam krótki opis trasy mojego pomysłu- wszelkie mapy, informacje, objaśnienia są bardzo łatwo dostępne w Internecie. Istnieje oczywiście wiele możliwości modyfikacji tej trasy (połączenia ze szlakami turystycznymi Wzgórz Oliwskich, itp.) i dodania innych pomników, czy rzeźb, które mijamy po drodze w niewielkiej od niej odległości. Można zwiedzić dynamicznie rozwijające się Muzeum Miasta Sopotu, czy różne galerie. Z doświadczenia jednak wynika, że czterogodzinna trasa piesza to wycieczka w sam raz na wiosenne, czy jesienne przedpołudnie.
Wędrówkę możemy rozpocząć tuż przy Dworcu PKP, oglądając rzeźbę rybaka (replikę słynnej sopockiej rzeźby, liczącej sobie ponad sto lat).
Następnie, udając się w stronę Urzędu Miasta, po około stu metrach, dochodzimy do popiersia Chopina (zbieg ulic Kościuszki i Chopina), a następnie, idąc skwerem w stronę Urzędu, znajdujemy Pomnik Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu, pomordowanych w latach 1939- 1945, z charakterystycznym orłem na cokole.
Przekraczamy ulicę Kościuszki i ul. Marynarzy, a następnie tunelem przechodzimy na drugą stronę Alei Niepodległości, gdzie na Skwerze Michała Urbanka znajdziemy poświęcony mu Pomnik.
Dalej, ulicą Wybickiego dochodzimy do ul. Armii Krajowej, skręcamy w lewo i docieramy do wylotu ul. Leśnej (u zbiegu Niepodległości i Armii Krajowej), którą podążamy w stronę ogródków działkowych. Ogródki działkowe umożliwiają przejście, więc kierujemy się urokliwymi alejkami w górę, aż dojdziemy do bramy wyprowadzającej nas na leśny dukt (ul. Smolna). Kierujemy się w prawo i po chwili docieramy do skrzyżowania Smolnej z zielonym szlakiem PTTK. Tam możemy obejrzeć Głaz Esperantystów i rocznicowy dąb.
Dalej wędrujemy zielonym szlakiem (kierując się w prawo) i ścieżką między parkanami docieramy do ul. Reja, kierujemy się nią w dół i przy rozwidleniu Reja- Wyspiańskiego (na wysokości wieżowca PZU) skręcamy w lewo, do lasu. Leśne ścieżki doprowadzą nas po krótkim czasie w okolice stadionu lekkoatletycznego. Mijając stadion dołem dotrzemy do Pomnika Sportowców (na placu, przy końcu ul. Wybickiego).
Następnie leśną ścieżką docieramy do ul. Konopnickiej, którą docieramy do ul. Armii Krajowej, kierując się w lewo docieramy do charakterystycznych schodków, którymi ...