Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji wychowawczej
Temat: Wróżby andrzejkowe – magia imienia
Cele: - poznanie zwyczajów andrzejkowych
- integracja zespołu klasowego, poznanie „cech swego charakteru”
- relaksacyjny – pokonywanie stresu dnia codziennego
- przypomnienie pojęć głoska, litera, sylaba
- czytanie ze zrozumieniem
- przypomnienie prostych działań matematycznych
Metody: mini wykład, prezentacja multimedialna, psychozabawa
Środki dydaktyczne: tablica multimedialna, kartka, długopis
Czas zajęć: 45min
Przebieg zajęć:
Po zakończeniu czynności wstępnych nauczyciel przeprowadza wykład na temat
związany z Andrzejkami:
Obchodzone w Polsce Andrzejki, nie tracą na popularności, choć obchodzone są w
cieniu nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Nasze babcie nie świętowały Andrzejek
wspólnie z dziadkami. Chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, zresztą zabawa ta miała
również nieco inny charakter. Mniej w niej było śmiechu i radości, a więcej skupienia, magii i
wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Przez lata zwyczaje się zmieniły,
teraz bawimy się wspólnie, wróżąc sobie nawzajem, łącząc te wróżby z konkursami i wesołą
zabawą. Z przedszkola pamiętamy emocje przy ustawianiu butów w kolejce do drzwi, bo
przecież każda dziewczyna chciała pierwsza wyjść za mąż!:) W szkole podstawowej
prawdziwym andrzejkowym wyzwaniem było stworzenie czytelnego kształtu z wosku lanego
przez klucz. Jako nastolatki pod poduszką chowaliśmy (lub chowamy) mnóstwo karteczek z
męskimi lub żeńskimi imionami marząc, że nazajutrz wylosujmy imię swojej pierwszej
miłości, które – zupełnie przypadkowo i na „wszelki wypadek” – wpisaliśmy na kilka
karteczek. Wszystko z przymrużeniem oka i „przecież to tylko zabawa”, ale… Andrzejki mają
niezaprzeczalnie charakterystyczny klimat. Dzisiaj Andrzejki w innym ujęciu. Zobaczymy jaka
magia ukryta jest w IMIENIU każdego z was.
Następnie nauczyciel prosi jednego z uczniów o opuszczenie klasy i w tym czasie
zapoznanie się przez niego z ponumerowanymi wróżbami andrzejkowymi (zał.1).
W tym czasie reszta klasy wykonuje zadania z prezentacji multimedialnej dostępniej
pod adresem: http://chomikuj.pl/vojcieh/Dokumenty (inspiracja: Matematyka 6/99).
Po powrocie z korytarza nieobecny uczeń przepowiada (odczytuje) prawdę ukrytą w
imionach:
Zał. 1.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
KOPCIUSZEK
Siedzisz w kącie jak Kopciuszek.
Myślisz: „Gdyby jakiś duszek
albo jakaś dobra wróżka
załatwiła dla Kopciuszka
księcia z głową jak komputer,
co zadania robi super –
szybko i dokładnie…
To by było całkiem ładnie!”
KRÓLIK BUGS
Kiepskich ocen masz bez liku.
Namnożyłeś ich – króliku!
Więc się popraw – słodki leniu
Nim marchewkę w kij Ci zmienią!
ZORRO
Zaległości z matmy sporo
narobiło Ci się – Zorro!
Weź się za nią z chęcią szczerrrą,
bo Cię, Zorro, przezwą – Zerrro!
CZERWONY KAPTUREK
Lekcje dla Ciebie są straszną męką.
Chętnie zakryłbyś oczy ręką
lub zasłoniła głowę kapturkiem,
żeby ...