Dodaj publikację
Autor
Paulina Ochal
Data publikacji
2018-05-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
11

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć został zrealizowany w grupie dzieci 4-letnich.
 Pobierz (docx, 17,4 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ NR 1

PROWADZONE W RAMACH PROGRAMU „MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ!”

DATA: 22.02.2018 r.

PROWADZĄCA: PAULINA OCHAL

MIEJSCE: PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 2 „POD TOPOLĄ” W ŚWIDWINIE

GRUPA: JAGÓDKI 4-LATKI

TEMAT: POZNANIE ZDROJKA I JEGO PRZYJACIÓŁ.

CELE OGÓLNE:

- zapoznanie się z pojęciem wody,

- znaczenie wody dla dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka,

- wykształcenie nawyku picia wody.

CELE SZCZEGÓŁOWE

DZIECKO:

- uświadomienie dzieciom jak ważna jest rola wody dla organizmu człowieka i dlaczego trzeba ją pić,

- kształtowanie nawyku picia wody przez cały dzień.

METODY:

- czynna:

Zadania stawiane dziecku, metoda kierowana aktywnością,

- słowna:

Rozmowy, objaśnienia.

FORMY:

- zbiorowa,

- grupowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- maskotka Zdrojka,

- opowiadanie „Przygody Zdrojka”,

- pytanie do opowiadania,

- karty z napisem „Drużyna Zdrójka” i „Drużyna przedszkola”,

- muzyka w różnym tempie,

- duże arkusze papieru,

- flamaster.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Powitanie dzieci z maskotką Zdrojka:

„Zdrojek wita wszystkich którzy mają wesołe minki, Zdrojek wita wszystkich którzy mają …. Itp”.

Omówienie i wyjaśnienie dzieciom w jakim celu będziemy realizować program.

Wyjaśnienie pojęcia „woda” i jej przeznaczenia.

Słuchanie opowiadania o Zdrojku i jego przyjaciołach: Zosi i Krzysiu.

Rozmowa na temat opowiadania kierowana pytaniami nauczyciela:

Kto był wodnym superbohaterem? (Zdrojek)

Jak mieli na imię przyjaciele Zdrojka czyli superbohatera? (Zosia, Krzyś)

Co zdrojek zabrał w plecaku na wyprawę? (woda, czapka, mapa)

Zabawa ruchowo-muzyczna:

W dwóch przeciwległych brzegach sali nauczyciel umieszcza plansze z napisem „Drużyna Zdrójka” i „Drużyna przedszkola”. Dzieci stoją w rozsypce. Dy muzyka gra dzieci tańczą, natomiast gdy muzyka ucicha to dzieci na wcześniej ustalone hasło biegną do odpowiedniej karty z właściwym napisem.

Dzieci siedzą w kole, w rytm muzyki wypowiadają i wyklaskują swoje imiona i wodnych bohaterów oraz Zdrojka.

Burza mózgów „Ile potrzeba wody” – zadaniem dzieci jest podanie co się dzieje gdy:

W organizmie jest za mało wody,

W organizmie jest odpowiednia ilość wody.

Napisy wykonujemy na kroplach wody, dookoła których wypisujemy odpowiednie przyczyny.

GDY W ORGANIZMIE JEST ZA MAŁO WODY:

- jesteśmy spragnieni,

- osłabienie,

- zmęczenie,

- ból głowy,

- odwodnienie organizmu,

- skóra robi się sucha.

GDY W ORGANIZMIE JEST ODPOWIEDNIA ILOŚĆ WODY:

- wspomaga trawienie,

- nie jesteśmy zmęczeni,

- nie jesteśmy spragnieni,

- uaktywnia organizm,

- poprawia samopoczucie,

- wypłukuje toksyny (to co złe),

- ma składniki mineralne, które są potrzebne naszemu organizmowi.