Dodaj publikację
Autor
Paulina Ochal
Data publikacji
2018-05-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
19

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć został zrealizowany w grupie dzieci 4-letnich.
 Pobierz (docx, 17,8 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ NR 3

PROWADZONE W RAMACH PROGRAMU „MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ!”

DATA: 08.03.2018 r.

PROWADZĄCA: PAULINA OCHAL

MIEJSCE: PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 2 „POD TOPOLĄ” W ŚWIDWINIE

GRUPA: JAGÓDKI 4-LATKI

TEMAT: „KROPELKI WODY TU I TAM?” – GDZIE MOŻNA JE ZNALEŹĆ.

CELE OGÓLNE:

- integracja z całą grupą,

- aktywny udział w zabawach,

- skupienie uwagi na czytanym tekście.

CELE SZCZEGÓŁOWE

DZIECKO:

- doprowadza pracę plastyczną do końca,

- bierze udział w zabawach,

- próbuje układać przykładowe pytania do tekstu,

- kształtowanie nawyku picia wody przez cały dzień.

METODY:

- czynna: Zadania stawiane dziecku, metoda kierowana aktywnością,

- słowna: Rozmowy, objaśnienia.

FORMY:

- zbiorowa,

- grupowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- kropelki wody (kolorowe do pary),

- historyjka „Wędrówki kropli wody” oraz obrazki do historyjki,

- niebieskie kartki z narysowanymi kroplami wody,

- kredki lub markery, nożyczki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Powitanie się Zdrojka z dziećmi.

Zabawa ruchowa „Kropelki wody”.

Poznanie historyjki „wędrówka kropli wody czyli o obiegu wody w przyrodzie” opartej na obrazkach.

WĘDRÓWKI KROPLI WODY CZYLI O OBIEGU WODY W PRZYRODZIE

- CZEŚĆ! JESTEM KROPLĄ WODY I PŁYWAM SOBIE SPOKOJNIE W MORZU, JESTEM TROCHE CIEŻKA, BO SĄ WE MNIE ROZPUSZCZONE RÓŻNE SOLE (SPRÓBUJCIE KIEDYS MORSKIEJ WODY, JEST NAPRAWDĘ SŁONA). ROBI SIĘ CIEPŁO – ZARAZ ROZPOCZNĘ SWOJĄ WIELKA PODRÓŻ

- POD WPŁYWEM PROMIENI SŁONECZNYCH WODA Z MORZA PRZEMIENIA SIĘ W PARĘ WODNĄ, PRZEDOSTAJE SIĘ DO ATMOSFERY, TERAZ JESTEM CZYSTĄ, CHEMICZNIE WODĄ, CHOĆ MNIE W POWIETRZU NIE WIDAĆ. CAŁA OBRZYDLIWA SÓL ZOSTAŁA W MORZU.

- W WYŻSZYCHM CHŁODNYCH WARSTWACH ATMOSFERY, SKONDENSOWANA PARA WODNA TWORZY CHMURY, NA KTÓRYCH SKRAPLAJĄCA SIĘ WODA WĘDRUJE NAD ZIEMIĄ. KROPLE WODY ROSNĄ I ROSNĄ, AŻ ICH CIĘŻAR POKONA SIŁY WZNOSZĄCYCH PRĄDÓW POWIETRZNYCH, A WTEDY …

- SPADAM NA ZIEMIĘ W POSTACI DESZCZU! DOBRZE, ŻE NIE MA TERAZ MROU, BO MOGŁAM ZMIENIĆ SIĘ W PŁATEK ŚNIEGU ALBO JESZCZE GORZEJ – W KULKĘ GRADOWĄ … BRRR!

- GDY SPADAM NA ZIEMIĘ, WSIĄKAMY W NIĄ. MOZOLNIE PRZECISKAMY SIĘ SZCZELINAMI, PO DRODZE WYPŁUKUJĄC Z GLEBY I SKAŁ RÓŻNE MINERAŁY. GDY WODY POD ZIEMIĄ JEST BARDZO DUŻO, SZCZELINY W SKALE MOGĄ SIĘ TAK POWIEKSZYĆ, ŻE TWORZĄ SIĘ WIELKIE ….

- …….. JASKINIE! WODA KAPIE ZE STROPU JASKINI, A ROZPUSZCZONE W NIEJ MINERAŁY OSADZAJĄ SIĘ NA SKALE. TWORZĄ SIĘ NACIEKI, KTO,RE NAZYWAMY STALAKTYDAMI. POD NIMI ROSNĄ STALAGMITY.

- WODA W JASKINIACH ZBIERA SIĘ W PODZIEMNE STRUMIENIE, KTÓRE SPŁYWAJĄ CORAZ NIŻEJ, AŻ W KOŃCU WYPŁYWAJĄ NA POWIERZCHNIE W POSTACI ŹRÓDŁA.

- Z GÓR SPŁYWAM SOBIE W KIERUNKU NIZIN NAJPIERW STRUMIENIEM, A POTEM RZEKĄ.I JEŚLI PO DRODZE WYPARUJĘ, TO W KOŃCU DOPŁYNĘ …..

- …….Z POWROTEM DO MORZA! I ZNOWU MUSZĘ ROZPUŚCIĆ TROCHĘ SOLI, ZA NIM ...