Dodaj publikację
Autor
Paulina Ochal
Data publikacji
2018-05-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
13

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć zrealizowany został w grupie dzieci 4-letnich.
 Pobierz (docx, 18,4 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ NR 4

PROWADZONE W RAMACH PROGRAMU „MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ!”

DATA: 15.03.2018 r.

PROWADZĄCA: PAULINA OCHAL

MIEJSCE: PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 2 „POD TOPOLĄ” W ŚWIDWINIE

GRUPA: JAGÓDKI 4-LATKI

TEMAT: TAM, GDZIE BIJE WODA – POZNANIE ŹRÓDEŁ WODY.

CELE OGÓLNE:

- zainteresowanie dzieci tematyką pochodzenia wody,

- integracja z całą grupą,

- aktywny udział w zabawach,

- wykształcenie nawyku picia wody.

CELE SZCZEGÓŁOWE

DZIECKO:

- wie, z jakiś źródeł może pić wodę, a z jakich nie może,

- bierze udział w zabawach,

- kształtowanie nawyku picia wody przez cały dzień.

METODY:

- czynna:

Zadania stawiane dziecku, metoda kierowana aktywnością,

- słowna:

Rozmowy, objaśnienia.

FORMY:

- zbiorowa,

- grupowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- opowiadanie o Zdrojku,

- piłka,

- obrazki (chmura, butelka z woda, morze, jezioro, rzeka, górski strumień, kran, studia głębinowa, kałuża),

- rysunek przedstawiający dziecko pijące wodę z napisem „Możemy pić wodę tylko ze sprawdzonych źródeł”,

- 2 rysunki przedstawiające dzieci pijące wodę i napis „Nie wolno pić wody nieznanego pochodzenia” oraz „Należy pić tylko dobrą wodę”.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Przywitanie się dzieci ze Zdrojkiem.

Poznanie dalszych przygód Zdrojka i jego przyjaciół.

Wyjaśnienie pojęcia „Hydrogeolog”:

to osoba, która zajmuje się badaniem wody podziemnej i poszukuje wody.

Rozmowa na temat poznanych przygód.

- gdzie jest w woda/ pod jaką postacią możemy ją znaleźć? (morza, jeziora, rzeki, deszcz).

- na jakie święto Zdrojek zaprosił Gienia? (Święto wody).

Zabawa ruchowo – muzyczna „Skąd się bierze woda?”

Nauczyciel zaczyna od pochodzenia wody, przypomina dzieciom, że woda jest wszędzie (w morzach, jeziorach, oceanach, chmurach). Nauczyciel proponuję zabawę, która utrwali zdobytą wiedzę. Dzieci siadają w szeregu naprzeciwko nauczyciela. Nauczyciel rzuca piłkę do dzieci wymieniając miejsca, w których znajduje się woda (chmura, źródło, rzeka, morze, jezioro, strumień, kran, wodociąg, butelka). Natomiast dzieci nie mogą złapać piłki na hasło Zdrojek.

Pogadanka z elementem metody aktywnej „Woda zdatna do picia” Nauczyciel wiesza na tablicy obrazki z wodą. Zadaniem dzieci jest wskazanie obrazków tych na których jest przedstawiona woda zdatna do picia.

Zadaniem dzieci jest omówić i uzasadnić dlaczego woda na wybranym obrazku jest zdatna do picia albo czy nie nadaje się do picia.