Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ NR 5
PROWADZONE W RAMACH PROGRAMU „MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ!”
DATA: 22.03.2018 r.
PROWADZĄCA: PAULINA OCHAL
MIEJSCE: PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 2 „POD TOPOLĄ” W ŚWIDWINIE
GRUPA: JAGÓDKI 4-LATKI
TEMAT: ŚWIATOWY DZIEŃ WODY – „Woda zdrowia doda”.
CELE OGÓLNE:
- czerpanie radości ze wspólnych zabaw,
- integracja z całą grupą,
- aktywny udział w zabawach i zawodach,
- wykształcenie nawyku picia wody.
CELE SZCZEGÓŁOWE
DZIECKO:
- rozwiązuje zagadki,
- bierze udział w zabawach i zawodach,
- rozpoznaje smaki,
- kształtowanie nawyku picia wody przez cały dzień.
METODY:
- czynna:
Zadania stawiane dziecku, metoda kierowana aktywnością,
- słowna:
Rozmowy, objaśnienia.
FORMY:
- zbiorowa,
- grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- maskotka Zdrojka,
- plastikowe kubeczki,
- farby,
- dzbanki z wodą,
- sól, cukier, cytryna, kwasek cytrynowy,
- pachołki,
- chusta animacyjna,
- papierowe statki,
- rymowanka,
- odtwarzacz,
- płyta z muzyką.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Farbowanie wody:
Na stoliku ustawiamy kubeczki z wodą, bierzemy farby i wlewamy do kubeczkówz wodą różne kolory. Dzieci określają na jaki kolor została zafarbowana woda. Następnym zadaniem jest do kolorowej wody dodanie innego koloru aby powstały jeszcze inne kolory.
„Jaki smak ma woda?” zagadki z wodą
Do wody dodajemy sól, cukier, miód, kwasek cytrynowy i zadaniem dzieci jest odgadnięcie smaku wody (słona, słodka, słodka, kwaśna).
„Wodne wyścigi” zawody - zadaniem dzieci jest pokonanie slalomu z kubeczkiem pełnym wody.
„Kolorowe morze” zabawa z chusta animacyjną
Na chuście kładziemy statki z papieru, zadaniem dzieci jest tak poruszanie chustą aby statki nie uciekły z chusty.
Nauka krótkiej rymowanki na temat wody:
„Dziś w przedszkolu mamy modę,
dzieci oszczędzają wodę.
Wszyscy zawsze pamiętają:
krany mocno zakręcają,
aby woda nie kapała
i do zlewu uciekała”.