Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W RAMACH
„MIEJSKIEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ORAZ PROGRAMU PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII W ŚWIDWINIE”
Data: 17.05.2018 r.
Grupa: 4-latki
Miejsce: Publiczne Przedszkole „Pod Topolą” nr 2 w Świdwinie
Prowadząca: Paulina Ochal
TEMAT: „Bezpieczeństwo to podstawa” – nauka poprzez zabawę.
CELE OGÓLNE:
- sprawdzanie wiedzy z zakresu znajomości ruchu drogowego,
- utrwalenie wiedzy dotyczącej znajomości bezpiecznych zachowań podczas zabaw w domu, przedszkolu jak i na placu zabaw,
- doskonalenie prawidłowych nawyków i odruchów w sytuacjach zagrożenia,
- rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie.
CELE SZCZEGÓŁOWE
DZECKO:
- zna numery alarmowe,
- wie, jak należy się zachowań w sytuacjach zagrożenia,
- potrafi zastosować zdobytą wiedzę w praktyce,
- zna zasady bezpiecznego zachowania się w przedszkolu oaz poza nim,
- wykazuje się znajomością własnego adresu,
- umiejętnie współpracuje w grupie.
METODY:
- czynna (stawiane zadania do wykonania)
- słowna (dawane instrukcje),
- oglądowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- figury geometryczne: kwadrat, trójkąt, koło, prostokąt,
- koperty,
- ilustracje w formie puzzli (policjant, strażak, lekarz, wóz strażacki),
- numery alarmowe,
- płyta CD,
- magnetofon.
Przebieg zajęć:
Poznanie piosenki na temat bezpieczeństwa „Bezpieczna droga z radami Spobgeboba”
1. Od obuwia aż do głowyCały jestem odblaskowyWięc na luzie jeżdżę, chodzęWszyscy widzą mnie na drodze2. I taksówki i tramwajeGdy ulicy idę skrajem I pośpieszne autobusyGdy przez jezdnię daję susyMost:Teraz jesteśmy bardzo na topiePierwsi na świeciePierwsi w EuropieRef.:PrzepisowyRuch drogowy i pieszyWłasne zdrowieZawsze w głowie mamKażdy przepisTaki mały a cieszyI ratuje Czasem życie nam3. Mam swój fotel w samochodzieCo jest bardzo teraz w modzieSam zapinam niczym szelkiPasy na wypadek wszelki
4. Na rowerze prócz odblaskuNawyk mam jeżdżenia w kaskuDeska wrotki hulajnoga Już bezpieczna każda drogaMost:Teraz jesteśmy bardzo na topiePierwsi na świeciePierwsi w EuropieRef.:PrzepisowyRuch drogowy i pieszyWłasne zdrowieZawsze w głowie mamKażdy przepisTaki mały a cieszyI ratuje Czasem życie nam x2
„Bezpieczeństwo w formie puzlli”
Zadaniem dzieci jest losowanie figur geometrycznych według których podzieleni będziemy na grupy: kwadrat, koło, trójkąt, prostokąt. Przewodnik grupy losuje kopertę z puzzlami do ułożenia. Po ułożeniu puzzli dzieci naklejają je na kartkę papieru. Każda z grup przedstawia swoją pracę przez innymi grupami.
Zabawa matematyczna „Wesołe numerki”
zadaniem dzieci jest przygotowanie plansz z poprzedniego zadania, każda grupa ma za zadanie wylosować numer alarmowy i dopasować go do swoich puzzli.
Zabawa ruchowa „Jedziemy na wycieczkę”
każdego dziecko dostaje od nauczyciela kierownicę. Ich zadaniem jest poruszanie się po „ulicy” przestrzegając zasad bezpieczeństwa, zwracając szczególną uwagę na czerwone światło.
Zabawa bez słów „TAK – NIE”
Zadaniem dzieci jest udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie poprzez podniesienie właściwego kartonika. Kolor czerwony – zła odpowiedź (nie), kolor zielony ...