Dodaj publikację
Autor
Magdalena Skotnicka
Data publikacji
2018-05-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
27

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka niemieckiego w oparciu o film oraz prezentację multimedialną.
 Pobierz (docx, 15,6 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji języka niemieckiego

Klasa III gimnazjum

Temat: Wie komme ich zum Potsdamer Platz?

Cele lekcji:

Przypomnienie nazw najważniejszych obiektów w Berlinie;

Rozumienie filmu dotyczącego orientacji w mieście;

Stosowanie środków językowych związanych z orientacją w mieście (pytanie o drogę, wskazywanie drogi)

Cele sformułowane w języku ucznia:

Po dzisiejszej lekcji będziesz:

znał/a nazwy najważniejszych zabytków w Berlinie;

rozumiał/a treść rozmowy w oglądanym filmie („Menschen cz.1” Hueber-„Wegbeschreibung”);

potrafił/a pytać o drogę oraz wskazywać drogę na podstawie mapy;

NaCoBezu:

Uczniowie właściwie przyporządkowują nazwy obiektów w Berlinie do zdjęć, a następnie sprawdzą poprawność wykonanego zadania podczas oglądania prezentacji multimedialnej;

Uczniowie oglądają krótki film. Zadaniem ich jest ponumerować kolejno podane wypowiedzi (film dotyczy wskazywania drogi),

uczniowie potrafią wychwycić najważniejsze informacje z filmu (rozumienie selektywne);

Uczniowie wraz z nauczycielem utrwalają zwroty dotyczące orientacji w mieście;

Uczniowie przeprowadzają rozmowę na podstawie planu miasta Berlina (pytają o drogę do wybranych obiektów w Berlinie);

Uczniowie poprawnie stosują poznane zwroty, rozumieją polecenia nauczyciela, podejmują próbę wypowiadania się w języku niemieckim, są aktywni;

Uczniowie zdolni potrafią bezbłędnie wykorzystywać zdobytą wiedzę w wypowiedziach ustnych oraz w zadaniach.

Przebieg lekcji:

Faza organizacyjna:

Nauczyciel sprawdza listę obecności oraz przypomina o terminie poprawy sprawdzianu.

Faza powtórzeniowa:

Nauczyciel odpytuje 1 wybraną parę dialogu U lekarza. Ocenia wypowiedzi uczniów. Następnie kilkoro uczniów losuje kartki z sekwencjami dotyczącymi wizyty u lekarza i bez przygotowania podejmują próbę wypowiadania się (praca w parach) Nauczyciel różnicuje poziom trudności zadania, zwracają uwagę na zwroty rozdawane poszczególnym uczniom.

Faza wprowadzająca:

Nauczyciel prezentuje temat lekcji oraz cele. Następnie rozdaje karty pracy. Uczniowie dopasowują nazwy najważniejszych obiektów w Berlinie do podanych zdjęć. Następnie kontrolują poprawność wykonanego zadania podczas oglądania prezentacji multimedialnej.

Na forum powtarzają nazwy obiektów.

Faza ćwiczeniowa:

Uczniowie wraz z nauczycielem przypominają sobie najważniejsze zwroty związane z orientacją w mieście (geradeaus, nach rechts itp.) Następnie oglądają film. Zadaniem ich jest ponumerować podane wypowiedzi, zgodnie z treścią oglądanego filmu.

Faza podsumowująca:

Następnie uczniowie otrzymują mapy miasta Berlina i w parach przeprowadzają dialogi.

Zakończenie lekcji:

Nauczyciel wskazuje, co uczniowie powinni umieć na kolejną lekcję oraz zadaje pracę domową

Materiały pomocnicze:

Karty pracy, prezentacja multimedialna „Berlin”, film- materiały pomocnicze do serii „Menschen”, mapy miasta Berlin

Magdalena Skotnicka

Nauczyciel języka niemieckiego