Dodaj publikację
Autor
Paulina Ochal
Data publikacji
2018-05-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
56

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć został przeprowadzony w grupie dzieci 4-letnich.
 Pobierz (docx, 16,7 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Data: 10.04.2018 r.

Grupa: 4-latki

Miejsce: Publiczne Przedszkole „Pod Topolą” nr 2 w Świdwinie

Prowadząca: Paulina Ochal

TEMAT: DZIEŃ I NOC – ZABAWY MATEMATYCZNE.

CELE OGÓLNE:

- dostrzeganie rytmu ,

- dostrzeganie następstwa dnia i nocy,

- rozwijanie twórczego myślenia,

- kształtowanie sprawności ruchowej.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

DZIECKO:

- zaprezentuje ruchem i mimiką czynności wykonywane w dzień i w nocy,

- dostrzega rytm,

- potrafi naśladować rytm,

- umie bawić się przy muzyce,

- dziecko prawidłowo reaguje ruchem na polecenia nauczyciela lub na sygnał dźwiękowy,

- zna znaki jakie określają dzień (słońce) i noc (księżyc).

FORMY:

- zbiorowa,

- indywidualna,

METODY:

- oglądowa,

- czynnościowa,

- słowna,

- pedagogika zabawy.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- piosenka „Wszyscy są, witam Was … ”,

- tamburyno,

- sylweta słońca i księżyca,

- zagadki słowne,

- karta pracy,

- słońca i księżyca (do budowania rytmu).

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Powitanie się piosenką „Wszyscy są, witam Was … ” – naśladowanie ruchów nauczyciela.

Zabawa tematyczna „Dzień – noc”

Na wcześniej ustalone sygnały czyli na słonko (dzień) dzieci biegają, natomiast na chmurkę (noc) dzieci kładą się jak by spały.

Wprowadzenie do tematu zajęć – rozwiązywanie zagadek:

Żółte i gorące,na błękitnym niebie.Ogrzewa Ziemię,zwierzęta i ciebie. (słońce)

Kiedy po niebie wędruje nocą,dokoła niego gwiazdy migocą.Raz jest jak rogalik, raz okrągły jak talerz. (księżyc)

Utrwalenie pojęcia „rytm” i na czym to polega i jak się go buduje.

„Dzień i noc” – wspólne ułożenie z dziećmi przykładowego rytmu:

Ustalamy, że dzień to słońce, a noc to księżyc. Nauczyciel rozpoczyna rytm, natomiast chętne dzieci kończą go układać.

Karta pracy – dokończenie rytmu.

Zabawa dramowa „Co robimy w dzień, a co w nocy?” – rozwijanie umiejętności improwizacji.