Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
TRUDNY RODZIC
We współczesnym świecie coraz częściej zauważamy, że to instytucje, w tym w bardzo dużym stopniu przedszkole pełni szczególną role w wychowaniu dzieci. Zdarza się, że przedszkole całkowicie przejmuje obowiązki związane z wychowaniem dzieci. Codzienne problemy powodują, że rodzice zapominają o tym, co istotne w życiu rodzinnym, o znaczeniu bliskości i wspólnie spędzanego czasu. Zaspokajają jedynie ich podstawowe potrzeby, a obowiązki wychowania przejmuje przedszkole. Z tego właśnie powodu należy dążyć do tego, aby działania przedszkola i domu rodzinnego były zgodne.
Współpraca nauczyciela z rodzicem jest wręcz niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania przedszkola, ale aby ta współpraca mogła być możliwa, obie strony muszą tego chcieć. Niestety, zdarza się, że to rodzice nie są zainteresowani poprawnymi relacjami z przedszkolem, mają często postawę roszczeniową, a nawet agresywną. Rodzic, który charakteryzuje się taką postawą ma często wysokie oczekiwania wobec wychowawców i całego przedszkola. Często są to oczekiwania nieadekwatne do rzeczywistości. Kontakt z takim rodzicem jest bardzo trudny, ponieważ komunikuje się on często w sposób agresywny, ma ciągłe pretensje i wymagania.
Warto nadmienić, że rodzic roszczeniowy na początku wzbudza naszą sympatię, jest bardzo zaangażowany w życie przedszkola, stara się pomóc nauczycielowi i nawiązać współpracę. Niestety wraz z upływającym czasem ta relacja staje się coraz silniejsza, zacierają się wtedy granice i oczekiwania wobec nauczyciela bardzo szybko rosną. Taki rodzic całą odpowiedzialność za swoje trudności przerzuca na wychowawcę, a dzięki temu że czuje się w tych relacjach bardzo swobodnie, to przychodzi mu to z łatwością. Z biegiem czasu zaczyna naruszać prywatny czas wychowawcy swojego dziecka (telefony, sms), zaczynają sie pojawiać pretensje i oczekiwania nie tylko w stosunku do nauczyciela ale i do sposobu funkcjonowania przedszkola. Taki rodzic nie jest w stanie sobie uświadomić, iż wychowawca nie ma tylko jednego dziecka pod opieką, lecz często ponad dwadzieścioro.
Podczas konfrontacji z takim ,, trudnym " rodzicem, który niejednokrotnie jest zdenerwowany a nawet agresywny trzeba umieć zachować się profesjonalnie i prowadzić do konstruktywnego rozwiązania problemu.
1. Przede wszystkim należy zadbać o własne emocje.
Podczas rozmowy z trudnym rozmówcą naszym naturalnym odruchem jest natychmiastowa obrona i co za tym idzie, często atak. Jest to błąd, ponieważ to niczemu nie służy a jednocześnie nas stawia w złym świetle. Powinniśmy raczej koncentrować się na kontrolowaniu zachowania drugiej strony a nie skupiać się na własnym gniewie.
2. Aktywnie słuchajmy.
Pozwólmy rodzicowi na wyładowanie emocji, posłuchajmy co ma do powiedzenia, spróbujmy rozwiązać problem poprzez wspólny dialog. Możemy powiedzieć: ,,Widzę, że jest pani zdenerwowana. Chętnie wysłucham, co ...