Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Grabowska
Data publikacji
2018-05-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
48

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć ruchowych z udziałem rodziców metodą Ruchu Rozwijającego dla dzieci 3, 4 letnich.
 Pobierz (docx, 18,2 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć otwartych z udziałem rodziców

Temat zajęcia: "Mamo, tato pobaw się ze mną" - zajęcia otwarte z udziałem Rodziców prowadzone metodą Ruchu Rozwijającego W. Sherborne

 

Grupa: gr V ( 3, 4 latki)

Metody: Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, metoda relaksacji M. Bogdanowicz

 

Formy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna

 

Cele ogólne:

-wzmacnianie więzi emocjonalnej z Rodzicami

- zdobywanie pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa w otoczeniu

- wyrażanie swoich uczuć i emocji w sposób nie werbalny

- rozwijanie zaufania do siebie, partnera, grupy

- czerpanie radości ze wspólnej zabawy

- integracja grupy ( dzieci, Rodziców i nauczycieli )

- rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej

- usprawnianie motoryki

- zaspokajanie podstawowej potrzeby bezpieczeństwa, potrzeby ruchu, potrzeby nawiązywania kontaktu z innymi

- wdrażanie do aktywnego i ruchowego spędzania czasu wolnego w gronie rodzinnym

 rozwijanie świadomości własnego ciała i przestrzeni

Cele szczegółowe: dziecko

- zna możliwości swojego ciała, - kształtuje prawidłowo postawę ciała, - zgodnie współpracuje z partnerem,- potrafi wykonywać ćwiczenia,

- czerpie radość ze wspólnej zabawy

 Pomoce dydaktyczne: nagrania z muzyką, kocyki, chusta animacyjna

PRZEBIEG ZAJĘCIA :

1.     Powitanie piosenką

„Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas

  jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy”

2.     Rodzice i dzieci stoją w kręgu, wprowadzenie do zajęcia ruchowego met.

Ruchu Rozwijającego W. Sherborne – śpiew do pląsu :

„Ruch i podskok to zabawa, sport dla dzieci ważna sprawa,

Ta gimnastyka to fajna sprawa,dla nas wszystkich to zabawa.Ręce w górę, w przód i w bok,skłon do przodu, w górę skok.

Głowa, ramiona, kolana, pięty,kolana, pięty, kolana, pięty,głowa, ramiona, kolana, pięty oczy, uszy, usta, nos.

3. Powitanie w parach: rodzic z dzieckiem na przeciw siebie. Witają się: ręce, kciuki, palce, nosy, łokcie, stopy.

Schemat ciała . Przestrzeń

Badanie przestrzeni – przesuwanie się w siadzie po podłodze. Rodzic wskazuje kierunek- dziecko w siadzie, ślizgając się, podąża za rodzicem.

,,Bączek” Dziecko siedzi w siadzie skulnym, rodzic próbuje obracać dziecko wokół jego własnej osi

Zabawa „ Statki” - dziecko leży na plecach na dywaniku, rodzic ciągnie je za nogi

Zabawa „ Zaprzęg” - dziecko leży na brzuchu na dywaniku, rodzic ciągnie je za ręce przy pomocy szarf

Mostek ( rodzic robi mostek, dziecko przechodzi pod nim, nad, dookoła), potem próbuje mostek robić dziecko

Relaks - masażyk wg M. Bogdanowicz "Rzeczka" ( dziecko rodzicowi)

Tu płynie rzeczka, idzie pani na szpileczkach, tedy przeszły słonie, tu przebiegły konie, przyleciała szczypaweczka, zaświeciły dwa słoneczka, spadł drobniutki deszczyk, czy przeszedł cię dreszczyk?

Pizza (rodzic dziecku) (zabawa włoska, oprac. M.Bogdanowicz)

Najpierw sypiemy mąkę (Przebieramy po jego plecach opuszkami palców obu dłoni)i zgarniamy ją (brzegami obu dłoni wykonujemy ruchy zagarniające),lejemy oliwę (rysujemy ...