Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć rewalidacyjnych
Temat: Nasi najbliżsi sąsiedzi
Czas trwania zajęć: 60 minut
Cele ogólne zajęć:
← Doskonalenie percepcji wzrokowej oraz pamięci wzrokowej
← Wzmacnianie koncentracji uwagi
← Usprawnianie manualne
Cele szczegółowe:
Uczeń:
← wyszukuje wskazane wyrazy w diagramie,
odczytuje i zapisuje hasło powstałe z niewykorzystanych liter
← odczytuje nazwy państw graniczących z Polską,
wskazuje ich położenie na mapie,
uzupełnia kontur mapy nazwami państw
← koloruje flagi państw według wzoru
← wskazuje pary flag w grze „Memory”
← odczytuje nazwy państw, wskazuje ich flagi
Metody: pokazowa, praktycznego działania
Formy pracy: praca indywidualna
Pomoce dydaktyczne: emotikonki, wykreślanka, mapa Europy, kontur mapy Polski
i jej sąsiadów (fragment mapy Europy), flaga Polski i flagi jej sąsiadów, „Memory” – flagi, napisy nazw państw
Przebieg zajęć:
1. Powitanie – określanie przez dziecko jego aktualnego samopoczucia, wybieranie emotikonki odzwierciedlającej jego obecny stan psychofizyczny.
2. Wyszukiwanie ukrytych w diagramie nazw państw sąsiadujących z Polską,
Odczytanie hasła: Znam kraje graniczące z Polską!
(cel ćwiczenia: rozwijanie percepcji wzrokowej – praca na materiale literowym, doskonalenie czytania oraz pisania, wyrabianie czujności ortograficznej – wielka litera na początku zdania, wielka litera w nazwach państw)
3. Praca z mapą – odszukiwanie położenia Polski na mapie Europy oraz położenia państw sąsiadujących z Polską, uzupełnianie konturu mapy nazwami państw
(cel ćwiczenia: wzmacnianie koncentracji uwagi, ćwiczenie spostrzegawczości, doskonalenie pisania, wyrabianie czujności ortograficznej - wielka litera w nazwach państw)
4. Flagi państw
a. dokładne zaznajomienie się z wyglądem flag państw sąsiadujących z Polską , kolorowanie flag
b. gra Memory - odszukiwanie par obrazków (flag)
c. gra „Właściwa flaga”
- odczytywanie nazw państw, przyporządkowanie im odpowiednich flag
(Cele ćwiczeń: rozwijanie percepcji wzrokowej, usprawnianie manualne – kolorowanie niewielkich powierzchni, doskonalenie pamięci wzrokowej, wzmacnianie koncentracji uwagi)
5. Podsumowanie pracy ucznia podczas zajęć rewalidacyjnych. Pochwała jego aktywności.
KARTA PRACY NR 1
(opracowanie własne)
WYKREŚLANKA
Z diagramu wykreśl podane nazwy państw.
Z pozostałych, nieskreślonych liter, odczytaj hasło i je zapisz.
B |I |A |Ł |O |R |U |Ś | |S |Z |N |A |M |K |R |N | |Ł |C |Z |E |C |H |Y |I | |O |A |J |E |G |R |A |E | |W |N |I |C |Z |Ą |C |M | |A |R |O |S |J |A |E |C | |C |Z |P |O |L |S |K |Y | |J |Ą |L |I |T |W |A |! | |A |U |K |R |A |I |N |A | |
NIEMCY, CZECHY, SŁOWACJA,
UKRAINA, BIAŁORUŚ, LITWA, ROSJA
Rozwiązanie:
……………………………………………………………………