Dodaj publikację
Autor
Ewa Kubsik
Data publikacji
2018-06-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
20

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz przeznaczony jest dla uczniów kl. V szkoły podstawowej. Lekcja prowadzona przez nauczycieli języka angielskiego i przyrody - korelacja międzyprzedmiotowa.
 Pobierz (docx, 39,2 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I PRZYRODY

KLASA: V

DATA: 09.10.2015r.

TEMAT: How to stay healthy? Food pyramid. Zasady zdrowego odżywiania się. Piramida pokarmowa.

Treści nauczania (zgodne z podstawą programową): żywienie, artykuły spożywcze, zasady prawidłowego odżywiania się, zasady przygotowania posiłków, higiena zębów).

Cele ogólne:

Utrwalenie wiadomości o zasadach prawidłowego odżywiania się.

Utrwalenie zasad higienicznego przyrządzania i spożywania posiłków.

Zapoznanie z nazwami poszczególnych „pięter” piramidy pokarmowej w języku angielskim.

Utrwalenie lub wprowadzenie wybranych nazw artykułów spożywczych w języku angielskim.

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

zareagować w języku angielskim na określone pytania i sytuacje,

rozwiązać krzyżówkę obrazkową w języku angielskim,

wymienić ‘pietra” piramidy pokarmowej i nazwać je w języku polskim i angielskim,

sformułować jadłospis dla swojego kolegi na wybrany dzień,

poprawnie łączyć karty słowne przedstawiające nazwy „pięter” piramidy pokarmowej w języku angielskim z kartami obrazkowymi,

zidentyfikować rzeczowniki policzalne i niepoliczalne,

omówić zasady higienicznego przyrządzania i spożywania posiłków,

współpracować w grupie,

dokonać oceny zajęć

Metody nauczania:

Metoda audiolingwalna,

Metoda audiowizualna,

Metoda komunikacyjna,

Pogadanka,

Pokaz/ doświadczenie.

Metody pracy:

Indywidualna,

Grupowa,

Praca w parach

Środki dydaktyczne:

Karty pracy, zarys piramidy pokarmowej, laptop, rzutnik, film, materiały autentyczne

PRZEBIEG LEKCJI

Lp.

Przebieg lekcji

Materiały

CZĘŚĆ WSTĘPNA – ROZGRZEWKA JĘZYKOWA

1.

2.

3.

Rozgrzewka językowa – zabawa Guess who…? aktywizacja wiedzy i umiejętności uczniów dotycząca opisywania wyglądu, charakteru i nastroju postaci przedstawionych na zdjęciach. Uczniowie pracują w parach.

Krzyżówka obrazkowa w języku angielskim, której rozwiązanie jest tematem lekcji.

Uczniowie indywidualnie rozwiązują krzyżówkę.

Nauczyciel zapisuje temat w języku polskim i angielskim na tablicy podając cele lekcji.

5 fotografii przedstawionych na rzutniku

Karta pracy nr 1 – Worksheet 1

CZĘŚĆ GŁÓWNA – WPROWADZENIE I REALIZACJA TEMATU

4.

Nauczyciel przyrody przypomina z uczniami poszczególne „piętra” piramidy pokarmowej. Uczniowie przypinają karty obrazkowe do zarysu piramidy umieszczonego na tablicy.

Zarys piramidy pokarmowej

Karty obrazkowe

5.

Uczniowie otrzymują małe piramidy pokarmowe oraz angielskie nazwy poszczególnych pięter. Ich zadaniem jest intuicyjnie przyporządkować właściwe nazwy pięter. Następnie przypinają nazwy do piramidy na tablicy i powtarzają je za nauczycielem.

Karta pracy nr 2

Karty wyrazowe

6.

Uczniowie wklejają swoje piramidy wraz z właściwymi nazwami do zeszytu

Karta pracy nr 2

7.

Nauczyciel języka angielskiego włącza film o rzeczownikach policzalnych i niepoliczalnych. Uczniowie zaznaczają produkty, które chce zjeść dana postać.

www.britishcouncil.org

Karta pracy nr 3

8.

Nauczyciel przyrody omawia z uczniami zasady higienicznego przyrządzania i spożywania posiłków oraz wykonuje eksperyment przyrodniczy (umieszcza jajo w coca-coli)

Jajo, coca-cola

CZĘŚĆ KOŃCOWA – PODSUMOWANIE

9.

Praca w grupach Jako podsumowanie uczniowie indywidualnie ...