Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 6-LETNICH
Opracowanie : Ewelina Stawska
TEMAT: „ Mały projektant”- projektowanie i wykonywanie gier planszowych.
(wykorzystanie elementów Planu Koncepcji Daltońskiej)
Cele operacyjne:
Dzieci będą:
Zaznaczać na tablicy „ rytmu dnia” aktualny czas dnia
Umiejętnie łączyć się w grupy wykorzystując tablicę współpracy ( wizualizacja daltońska)
Rozwijać umiejętności projektowania prostych gier z zachowaniem etapów konstrukcji i grać w nią zgodnie z wcześniej ustalonymi zasadami
Starać się podać instrukcję konstruowania gier
Kształtować wyobraźnię podczas wymyślania szaty graficznej gry
Poznawać etapy powstawania gry planszowej i jej instrukcji
Komunikować się podczas wykonywania wspólnego zadania , akceptować pomysły kolegów, dochodzić do kompromisu
Rozwijać poczucie odpowiedzialności za wspólną realizację zadania
Umiejętnie zarządzać , kontrolować czas przeznaczony na wykonanie zadania ( zegar daltoński)
Kształtować odporność emocjonalną podczas grania i wdrażać się do znoszenia porażki z nadzieją , że przy ponownej próbie można osiągnąć sukces
Metody:
czynne: zadań stawianych do wykonania , samodzielnych ćwiczeń utrwalających
słowne: rozmowa, instrukcja
oglądowe: pokaz, obserwacja
inne: Koncepcja Planu Daltońskiego
Formy:
praca z całą grupą
praca w zespołach
Środki dydaktyczne:
wizualizacja w sali wg. koncepcji daltońskiej ( plan dnia, pomocna dłoń, zegar daltoński, sygnalizator), gry planszowe do demonstracji, arkusze szarego papieru, pastele, kredki, plastelina, pisaki, szablony do odrysowywania, plastikowe nakrętki, klej, nożyczki, gwizdek, muzyka z melodią "Jedzie pociąg"
Przebieg zajęcia
I. Wstęp
1. Powitanie „ Witam wszystkich którzy….”
2. Rozmowa utrwalająca organizację dnia wg. planu daltońskiego. Nauczycielka prosi „pomocną dłoń”, aby na tablicy „ nasz dzień w przedszkolu” zaznaczyła za pomocą strzałki aktualny momentu dnia.
3. Rozmowa na dywanie na temat gier planszowych.
Nauczycielka kieruje uwagę dzieci na tablicę, na której wiszą plansze do gier. Pyta dzieci jak jest ich ulubiona gra planszowa?, z kim najbardziej lubią grać?, jak się czują kiedy wygrywają?, a jak kiedy przegrywają?, czy wszystkie plansze wyglądają tak samo? z jakich elementów składa się gra? Co to jest instrukcja?
II. Rozwinięcie
4. Zabawa ruchowa - "Pociąg dni tygodnia"
Dzieci dobierają się w zespoły ( wg. tablicy współpracy). W każdym zespole dzieci mają zadanie ustawić się w pociąg, ale tak by "wagoniki" utworzyły tydzień w kolejności dni tygodnia (przed zajęciem dzieci otrzymały naklejkę symbolizującą dany dzień tygodnia)
Konduktor (nauczyciel) daje sygnał (gwizdek) - wagoniki ruszają (nauczyciel podczas jazdy włącza melodię do piosenki "Jedzie pociąg")
Na kolejny sygnał zatrzymują się i zamieniają się miejscami - tak, by tydzień rozpoczynał się od ostatniego dnia i ponownie ruszają.
Dzieci określają jakiego dnia tygodnia im brakuje w pociągu
5. Praca plastyczno-konstrukcyjna - projektowanie
Po zabawie nauczycielka zaprasza dzieci w zespołach do stolików
Nauczycielka:
„włącza czerwone światło” ( sygnalizator daltoński), co ...