Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZESPOŁOWYCH ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: Stymulacja zmysłów. Zabawy z materiałami naturalnymi wyzwalające aktywność wychowanka.
Data: …………
Czas trwania: 1h, 60 minut
Miejsce i godzina zajęć: sala 107, godz. 1000
Prowadzący zajęcia: Magdalena Linowska
Zespół nr 2
Prowadzący: mgr Magdalena Linowska
Cele ogólne:
Rozluźnianie napięcia mięśniowego;
Wyzwalanie aktywności dziecka;
Wspomaganie rozwoju spostrzegania,
Usprawnianie pracy rąk i dłoni;
Ćwiczenie sprawności w obrębie motoryki małej,
Poprawianie czucia powierzchniowego i głębokiego,
Stymulacja dotykowa, słuchowa, węchowa, smakowa,
Cele szczegółowe
Usprawnianie:
-motoryki małej poprzez manipulowanie w materiałach sypkich
- rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej podczas trzymania zabawek w kaszy i in.
-rozwijanie koncentracji uwagi – utrzymanie koncentracji uwagi w czasie dotykania poszczególnych materiałów naturalnych
-wyjmowania przedmiotów ukrytych w materiałach naturalnych
-badanie faktury - poznanie cech jakościowych składników podanych materiałów
-wąchanie poszczególnych składników
-odczuwanie temperatury podanych materiałów
-dotykanie poszczególnych składników
-smakowanie krochmalu (kiślu)
Metody: Stymulacja polisensoryczna, zabawy paluszkowe, masaż powierzchniowy dłoni, praktyczne działanie, metoda F.Affolter, naśladownictwa, słowna
Środki dydaktyczne: olejek eteryczny, przedmioty o różnej fakturze, przedmioty do stymulacji polisensorycznej: piasek, woda, krochmal (kisiel), kasza, fasola, makaron, miska, butelki, pudełka, klocki, gazety, folia aluminiowa, futerko, łyżka, spryskiwacz do wody
Forma zajęć: indywidualna
Miejsce zajęć: sala nr 107
Czas trwania zajęć: 60 min
Przebieg zajęć
I. Zajęcia wstępne
Masaż dłoni:
-· palców- zabawy paluszkowe- „Sroczka”,
-·grzbietowej strony – głaskanie, rozcieranie, ponowne głaskanie
-·wewnętrznej części – głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie
-·głęboki ucisk dłoni
-·posmarowanie dłoni eterycznym olejkiem
II. Zajęcia właściwe
Sygnał zapowiadający zajęcia manipulacyjne: zabawka – grzechotka
Wszelkie czynności wykonuję wspólnie z wychowankami wspomagając się elementami metody F.Affolter.
Podanie kolejno każdemu z wychowanków pudełek wypełnionych materiałami sypkimi. Zanurzanie dłoni w podanych pudełkach. Podjęcie próby wyszukania ukrytych w tych materiałach różnych przedmiotów samodzielnie bądź z pomocą nauczyciela. Wspomaganie komunikatami :”patrz”, „brawo”, „weź”. Zabawa z poszczególnymi materiałami: piasek, kasza, ryż, fasola, makaron, krochmal, woda
Przelewanie lub przesypywanie składników do różnych przedmiotów
Odnajdywanie wyjmowanie różnych przedmiotów ukrytych w piasku i innych materiałach. (dziecko zanurza ręce w ryżu, kaszy, piasku i wyjmuje ukryte tam przedmioty)
Zapoznanie się z fakturą materiału - piasek, woda, ryż, fasola, kasza, makaron, krochmal
Stymulacja polisensoryczna:
-badanie faktury- poznanie cech jakościowych składników podanych materiałów
-wąchanie poszczególnych składników
-odczuwanie temperatury podanych materiałów
-dotykanie poszczególnych składników
-smakowanie krochmalu (kiślu)
Zabawa z poszczególnymi materiałami:
Przelewanie lub przesypywanie składników do różnych przedmiotów
Odnajdywanie wyjmowanie różnych przedmiotów ukrytych w piasku, kaszy, ryżu, fasoli i w wodzie. (dziecko zanurza ręce w ryżu, kaszy, piasku i wyjmuje ukryte tam przedmioty- klocki, zabawki)
Wychowanek samodzielnie (lub z pomocą nauczyciela) wyjmuje z miski z wodą zabawki. Wlewa ...