Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć logopedycznych dla dziecka 5 – letniego z afazją motoryczną
Temat: Święta tuż, tuż … Utrwalanie wymowy samogłosek i różnicowanie liter (wzór graficzny samogłosek) – praktyczne wykorzystanie samogłosek w komunikacji.
CELE OGÓLNE
rozwijanie umiejętności komunikacyjnych
CELE SZCZEGÓŁOWE
ukierunkowanie na prawidłowy tor oddechowy
różnicowanie oddechu
wydłużanie fazy wydechowej
pobudzanie mięśni twarzy i jamy ustnej do pracy
usprawnianie narządów artykulacyjnych
rozwijanie aktywnego słuchania
doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej na materiale obrazkowym i słowno – literowym
utrwalenie artykulacji samogłosek
rozwijanie logicznego myślenia
stymulacja i uwrażliwianie zmysłu dotyku, wzroku, węchu
rozpoznawanie zapachów
różnicowanie przedmiotów za pomocą dotyku
METODY
logopedyczne – ćwiczenia usprawniające motorykę i kinestezję narządów mowy, ćw. oddechowe, fonacyjne
lingwistyczne – utrwalanie prawidłowej wymowy samogłosek
pedagogiczne – doskonalenie umiejętności słuchania i wykonywania poleceń, częsta zmiana aktywności, podtrzymywanie uwagi dziecka
integracji sensorycznej – stymulacja zmysłów, zabawy sensoryczne
POMOCE DYDAKTYCZNE
słomka, farby, szablon choinki i bombek,
ryż w misce
mandarynka, pierniczek, gałązka świerkowa
materiały ilustracyjne użyte w ćwiczeniach
CZAS REALIZACJI
jedno spotkanie terapeutyczne
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
ĆWICZENIE 1 (ćwiczenie oddechowe):
Dziecko rozdmuchuje słomką farbę na szablonie choinki. Tworzy łańcuchy choinkowe.
ĆWICZENIE 2:
Dziecko słuchając bajki logopedycznej „Przygotowania do Bożego Narodzenia”, wykonuje ćwiczenia narządów artykulacyjnych.
Zbliża się Boże Narodzenie. Pada śnieg (dotykamy czubkiem języka różnych miejsc na podniebieniu). Jest bardzo zimno (wypowiadamy: brr, brr). Tata z Adasiem idą na targ po choinkę (czubkiem języka dotykamy kolejno wszystkich zębów najpierw górnych potem dolnych). Wybierają bardzo wysokie drzewko (językiem dotkamy podniebienia, pokazując jak wysokie jest drzewko), które ma dużo gęsto ułożonych gałązek („liczymy gałązki” – dotykamy czubkiem języka wszystkich zębów po kolei, najpierw dolnych, potem górnych).
W tym samym czasie Zosia z Kasią przygotowują kolorowe ozdoby na choinkę. Wycinają z kolorowego papieru barwne pawie oczka i aniołki (naśladujemy nożyczki – na przemian rozciągamy wargi w uśmiechu i układamy je w „dzióbek”). Kiedy tylko choinka zostaje ustawiona obok wigilijnego stołu wszyscy wspólnie wieszają na niej wykonane przez siebie ozdoby, bombki i kolorowe lampki („wieszamy ozdoby na choince” – dotykamy językiem ostatnich zębów dolnych i górnych).
Z kuchni dochodzą przeróżne zapachy (wciągamy nosem powietrze i wypuszczamy je ustami), to mama przygotowuje pyszne świąteczne potrawy. Najpierw zajęła się lepieniem pierogów z kapustą i grzybami (wargę dolną nakładamy na górną i odwrotnie), później przyrządza karpia w galarecie (układamy usta w „pyszczek”). Następnie miesza w dużej misie kluski z makiem (obracamy językiem na przemian w prawo i w lewo). Kompot z suszu już ugotowany. Wszystko już gotowe do wieczerzy wigilijnej.
Cała rodzina zbiera się przy wigilijnym stole. Nadchodzi czas składania życzeń (puszczamy buziaczki). Po ...