Dodaj publikację
Autor
Anna Siwa
Data publikacji
2018-10-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
116

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz dotyczy znajomości lektury pt. „Cudaczek Wyśmiewaczek” Julii Duszyńskiej. Dzieci przeprowadzają wywiad z Cudaczkiem, piszą list, tańczą i przygotowują koreczki. Starają się przekonać Cudaczka, aby się przemienił i miał serce dla innych. Sami zastanawiają się co można zrobić dobrego dla kogoś, by nie stać się złym Cudaczkiem Wyśmiewaczkiem lecz Cudaczkiem Śmiejaczkiem miłym i oddanym dla potrzebujących.
 Pobierz (doc, 39,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć edukacyjnych klasa II

Temat zajęć –Cudaczek Wyśmiewaczek –spotkanie z lekturą

Cele ogólne
-Kształtowanie umiejętności oceny postępowania bohaterów lektury
-Wdrażanie do wypowiedzi
-Kształtowanie wrażliwości
-Poznanie wybranych fragmentów lektury „Cudaczek Wyśmiewaczek” Julii
Duszyńskiej

Cele operacyjne
-Potrafi czytać ze zrozumieniem tekst i wybierać z niego potrzebne wiadomości
-Potrafi pisać pismo użytkowe- list, wywiad
-Wypowiada się na temat lektury
-Wskazuje sposoby pozytywnego postępowania
-Umie zastosować w praktyce zwroty grzecznościowe

Metody:
- słowne- praca z tekstem
- praktycznego działania - aktywizujące

Formy pracy:
- zbiorowa
- zespołowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne :
Informacje na temat autorki Julii Duszyńskiej, karty pracy napisy-autor, ilustrator, bibuła, słowniki ortograficzne, wycinanki kolorowy papier, bibuła, produkty potrzebne do wykonania koreczków

Przebieg lekcji:
1.Wykreślanka z tytułem książki
Spotkanie w kręgu –metryczka, autor, ilustrator, wiadomości na temat autora
2.Rozmowa ukierunkowana –pytania na temat lektury.
Kim był Cudaczek?
3.Powtórzenie wiadomości
Co to jest wywiad?
Forma listu – jak pisać, stosowanie form grzecznościowych.
4.Podział klasy na III grupy wg kart pracy. ________________________________________________________________
Grupa 1
1.Przystąpcie do pracy z wiarą w swoje twórcze możliwości.
2.Przygotujcie wywiad z Cudaczkiem Wyśmiewaczkiem.
Niech jedna osoba zadaje pytania, a druga Cudaczek - odpowiada. Możecie
korzystać
przykładowego wywiadu.
3.Przebieżcie jedna osobę za Cudaczka Wyśmiewaczka korzystając ze
zgromadzonych materiałów.
4. Napiszcie jedną zwrotkę piosenki dla Cudaczka na melodię „Szła dzieweczka
do laseczka” - zaśpiewajcie ją kolegom z klasy.

Zaprezentujcie swoją grupę!
Grupa 2
1.Przystąpcie do pracy z wiarą w swoje twórcze możliwości.
2.Napiszcie list do Cudaczka Wyśmiewaczka stosując poprawne formy
gramatyczne (korzystajcie ze słowniczka ortograficznego.
3.Przygotujcie taniec dla cudaczka, możecie przeprowadzić próbę, ale tak by
nikomu nie przeszkadzać. Zaprezentujcie go.

Zaprezentujcie swoją grupę!
_____________________________________________________________
Grupa3 1. Przystąpcie do pracy z wiarą w swoje twórcze możliwości.
2.Korzystając z lektury- poszukajcie i przedstawcie dokładny opis Cudaczka
Wyśmiewaczka.
3.Uzupełnijcie tekst z lukami. Wybierzcie jedną osobę, która go przeczyta.
4.Ubierzcie czapki kuchcików – dokładnie umyjcie ręce. Korzystając
z przygotowanych produktów przygotujcie „Cudaczkowe koreczki”

Zaprezentujcie swoją grupę!
_____________________________________________________________

Dzieci chórem - Cudaczku popraw się! 5. Prezentacja grup
6.Osoba przebrana za Cudaczka –stoi w kręgu, obiecuje poprawę (pokazuje,
że ma wielkie serce)
7.Podsumowanie pracy. Dzieci oceniają, która grupa najlepiej spisała się.
8.Ewaluacja Kolorowe baloniki(Co mogę zrobić dla innych) Dzieci przyklejają kolorowe serduszka do baloników z napisami.

Pomagać mamie Pomagać
koledze w nauce

Opracowała –Anna Siwa

-----------------------

Opiekować się zwierzętami