Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
ĆWICZENIA GIMNASTYCZNE Z PAPIEROWYMI PIŁECZKAMI DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
Miejsce: sala do zabaw ruchowych.
Przybory: gazety, małe obręcze dla połowy grupy.
Pomoce: płyta CD z piosenką” Piłka Oli” według „ Wesoła Szkoła” cz.1 WSiP.
Forma ćwiczeń z piłeczkami: Forma zadaniowa, czyli metoda bezpośredniej celowości ruch. Polega na stawianiu dziecku określonych zadań ruchowych do wykonania. Wykorzystane przybory ( papierowe piłeczki) wprowadzają u dzieci zainteresowanie, ożywienie i zmuszają do dokładnego wykonają zadań.
Zadania:
dostarczenie ustrojowi dziecięcemu bodźca rozwojowego;
czuwanie nad harmonijnym rozwojem ciała i koordynowanie dysproporcji rozwojowych;
wyrabianie poprawności ruchów;
rozwijanie naturalnych czynności ruchowych.
Cele:
wyrabianie spostrzegawczości i orientacji w przestrzeni w czasie biegu w zespole;
doskonalenie podskoku obunóż przez przeszkody;
wyrabianie skoczności, zwinności siły;
wzmacnianie mięśni grzbietu;
doskonalenie rzutu i chwytu;
rozwijanie dokładności, opanowania i odpowiedzialności przy wykonywaniu zada© i poleceń.
Zestaw ćwiczeń gimnastycznych z papierowymi piłeczkami
Przygotowanie: Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku gazetę. Dzieci maszerują po okręgu, każde gniecie swoją gazetę w rytm muzyki ( piosenka pt.: „ Piłka Oli”), tworząc w ten sposób papierową piłkę.
Zabawa orientacyjno- porządkowa: „ Złap piłkę”. Dzieci biegają swobodnie , podrzucają piłki i łapią. Na sygnał zatrzymują się. Komu wypadnie piłka z rąk, zostawia ja na podłodze, aż drugi sygnał pozwoli na ruch.
Zabawa na czworakach:” Koty bawią się piłeczkami”. Dzieci w przysiadzie podpartym, przed każdym leży piłeczka. Dzieci – koty dmuchają swoje piłeczki i idą za nimi na czworakach.
Ćwiczenie w parach: ”Rzuty”. Dzieci dobierają się w pary, stoją twarzami do siebie w odległości kilku kroków. Każde z nich trzyma piłeczkę. Na sygnał jednocześnie rzucają piłeczkę i starają się je złapać. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
Ćwiczenie w parach: „ Dmuchanie piłek”. Dzieci dobierają się w pary, leżą przodem do siebie w małych odległościach. Na sygnał dzieci dmuchają jednocześnie do siebie piłeczki. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
Ćwiczenie tułowia: „Skłony boczne”. Siad skrzyżny, piłeczki na głowie, ręce na kolanach, plecy proste. Skłon tułowia w lewo ( bardzo wolno)-piłeczka spadnie na podłogę. Dziecko podnosi piłeczkę lewa ręką, kładzie na głowie i ćwiczenie wykonuje w prawa stronę. Należy zwrócić uwagę, aby dzieci skłaniały się w bok, a nie w przód.
Ćwiczenie dużych grup mięśniowych: „ Rzuć, podnieś”. Dzieci stoją w „ rozsypce” swobodnie, w małym rozkroku, piłeczki trzymają przed sobą. Na poklecenie podnoszą piłeczkę oburącz za głowę ( łokcie w górze, cofnięte w tył), puszczają piłeczki za plecami następnie skłaniają się w przód, chwytają piłeczkę oburącz, podnoszą ją w przód.
Rzucanie do celu „ Celowanie do obręczy”. Dzieci dobierają się w pary, jedno z nich trzyma obręcz, a ...