Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Beata Grudzińska
pedagog szkolny
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOREKCYJNO- KOMPENSACYJNYCH Z GRUPĄ UCZNIÓW ZE ZDIAGNOZOWANYMI SPECYFICZNYMI TRUDNOŚCIAMI W UCZENIU SIĘ – DYSORTOGRAFIA.
TEMAT GŁÓWNY: JAK TO NAPISAĆ ?
TEMAT SZCZEGÓŁOWY: PRACA WOKÓŁ REGUŁ PISOWNI ORTOGRAFICZNEJ Z ,, Ż”
I ,,RZ’’.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
- ćwiczy pamięć słuchową,
- ćwiczy pamięć wzrokową,
- ćwiczy grafomotorykę,
- powtarza i utrwala zasady pisowni ortograficznej z ,, ż” i ,, rz”,
- ćwiczy poprawność ortograficzną w praktyce (podczas pisania),
- popełnia mniej błędów ortograficznych podczas pisania,
- dokonuje autokorekty w tekście dyktanda,
- potrafi uzasadnić pisownie ortograficzną znajomością zasad ortograficznych,
- wdraża się do pracy z wykorzystaniem słownika ortograficznego,
- kształtuje umiejętność stosowania reguł ortograficznych w praktyce,
- podnosi poziom znajomości zasad poprawnej pisowni ortograficznej,
- jest zadowolony z postępów,
OCZEKIWANE REZULTATY:
- wzrost poziomu znajomości zasad ortograficznych,
- usprawnianie funkcji percepcyjno-motorycznych na bazie pisowni wyrazów z ,, ż „ i „rz”,
- wykształcenie umiejętności:
* stosowania reguł ortograficznych w praktyce,
* posługiwania się słownikiem ortograficznym ,
* dokonywania świadomej autokorekty,
- wzrost poprawności ortograficznej wśród uczniów,
- podwyższenie ocen w pisaniu dyktand,
- satysfakcja i zadowolenie ucznia, wzrost samooceny ,
METODY: wzrokowa – słuchowa - słowna – motoryczna- informacja zwrotna
FORMY: zbiorowa – indywidualna – grupowa – jednolita
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : reguły ortograficzne z ,,ż ‘’ i ,, rz” , karta pracy z tekstem dyktanda z lukami, słowniki ortograficzne,
PRZEBIEG:
1. Rundka z kolorami : Jakim teraz kolorem jestem i dlaczego?
2. Powitanie grupy, zapoznanie z tematem zajęć, prezentacja celów.
3. Powtarzamy zasady ortograficzne dotyczące pisowni ,,ż” i ,, rz”.
4. Odczytanie przez prowadzącego tekstu dyktanda lukami na głos ( na forum ).
5. Uzupełnienie przez uczniów dyktanda z lukami za pomocą ,,ż” i ,, rz’’ stosownie do zasad pisowni ortograficznej.
6. Czas autokorekty- uczniowie mają możliwość wykorzystania słowników ortograficznych.
7. Korekta dyktanda na forum z udziałem prowadzącego. Analiza zasad ortograficznych przez uczestników.
8. Poprawa dyktanda ( układanie zdań z wyrazami napisanymi błędnie ), wyodrębnienie wyrazów napisanych błędnie kolorem lub podkreślenie ich ).
9 . Analiza własnych osiągnięć ( zliczanie błędów ) do porównania z następnym dyktandem.
10. Trudny wyraz- ćwiczenie
- każdy z grupy zapisuje na kartce 3 najtrudniejsze dla niego wyrazy z ,,ż” i ,, rz”.
11. Zakończenie zajęć:
- pożegnanie i ewaluacja: Jakim teraz jestem kolorem i dlaczego?
- ćwiczenie relaksacyjne ( ruchowe ) : rysowanie leniwych ósemek ( metoda Dennisona ),
========================================================================