Dodaj publikację
Autor
Beata Grudzińska
Data publikacji
2018-11-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
102

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć profilaktyczno- wychowawczych z zakresu przeciwdziałania agresji wśród młodzieży , we wzajemnych relacjach, zajęcia warsztatowe.
 Pobierz (doc, 43,5 KB)

Podgląd treści


Beata Grudzińska
pedagog szkolny

SCENARIUSZ DO ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH Z ZAKRESU PRZECIWDZIAŁANIA AGRESJI WE WZAJEMNYCH RELACJACH –warsztaty dla uczniów kl. VI-VIII.

TEMAT GŁÓWNY : AGRESJA WE WZAJEMNYCH RELACJACH.

TEMAT SZCZEGÓŁOWY : AGRESJA – PRZEJAWY- KONSEKWENCJE.

CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
- potrafi definiować agresje,
- umie rozpoznać zachowania agresywne,
- jest świadomy konsekwencji agresji,
- rozpoznaje przyczyny agresji,
- potrafi radzić sobie z negatywnymi emocjami,
- preferuje zachowania prospołeczne,
- rozwiązuje problemy i sytuacje trudne zgodnie z oczekiwaniami społecznymi,
- nie naraża się na konflikt z prawem,
- buduje prawidłowa samoocenę,
- zachowuje się bezpiecznie,
- uwrażliwia się na krzywdę,
- kształtuje postawę życzliwości i pomocy,

METODY: -krąg –zabawa integracyjna- burza mózgów – kula śnieżna- ankieta zdań – ruch – rozmowa- dyskusja-rundka-refleksja ( informacja zwrotna),

FORMY:-warsztatowa - ruchowa – zabawowa- zadaniowa–poznawcza- grupowa,

ŚRODKI DYDAKTYCZNE : - ankieta zdań o zachowaniach ludzi, arkusze z napisem agresja,

PRZEBIEG:

1. POWITANIE . ZAPOZNANIE Z TEMATEM.

2. ZABAWA INTEGRACYJNA - ćwiczenia ruchowe,
uczestnicy spacerują swobodnie po sali stosując się do zaleceń prowadzącego
* chodzimy boso po gorącym piachu
* skaczemy przez rzekę po kamieniach
* biegamy radośni
* chodzimy smutni
* zbieramy grzyby w lesie
* odganiamy osę sprzed oczu
* otwieramy parasol na dużym wietrze

3. CO TO JEST AGRESJA ? - tworzymy definicję agresji- burza mózgów
- notowanie skojarzeń uczestników w 3 kolumnach na tablicy ( formy agresji fizycznej, psychicznej,
nazwy emocji negatywnych )
- zachęcanie do dyskusji , ukierunkowanie pytaniami:
* czym różnią się te 3 kolumny?
* co lepsze agresja fizyczna czy psychiczna?
* co mniej boli?
* czy można porównywać te kategorie?

- wspólna próba opracowania definicji agresji –metoda śnieżnej kuli przy pomocy pytań ukierunkowujących ( każdy kolejny uczestnik powtarza ostatnią ustaloną sekwencje tworzonej definicji i konstruuje następną jej część),
* określenie co to? –zachowanie,
* jakie emocje go określają?- gniew i złość,
* kierunek emocji?- na przedmiot, na osobę, na zwierzęta, na siebie ( autoagresja),
* cel- zawsze wyrządzenie krzywdy,
* formy:- fizyczna i psychiczna,
* przejawy agresji fizycznej- bicie, kopanie, szarpanie, podkładanie nóg, uderzenie…itp.,
* przejawy agresji psychicznej- wulgarne słownictwo, przezywanie, obrażanie, ubliżanie, groźba, plotka, szantaż…itp…
* jaki efekt łączy dwie formy agresji- ból i krzywda,
* która forma agresji lepsza i czy można je porównywać?- żadna nie jest lepsza, nie należy ich porównywać,
* z czym koliduje agresja?- z normami społecznymi i prawem,

Powstała definicja agresji:
Zachowanie wyrażające negatywne emocje: gniew i złość. Może być ukierunkowana na przedmioty, osobę, zwierzęta, samego siebie – autoagresja. Rezultatem jest zawsze krzywda. Posiada dwie formy: fizyczną i psychiczną. Objawami agresji fizycznej jest……Objawami agresji psychicznej jest….Każda z tych form sprawia ból i nie jest zachowaniem zgodnym z normami społecznymi i prawnymi.

4. CZY TO JEST AGRESJA ?- ankieta zdań
- prowadzący odczytuje grupie zdania, a uczniowie stwierdzają ...