Dodaj publikację
Autor
Beata Grudzińska
Data publikacji
2018-11-11
Średnia ocena
5,00
Pobrań
69

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia o charakterze warsztatowym dla nauczycieli. - wzbogacenie wiedzy i warsztatu pracy nauczyciela w zakresie pracy z uczniem w sytuacji konfliktu. - stymulacja grona do aktywności, - dzielenie się z nauczycielami doświadczeniem, - nabywanie umiejętności organizowania pracy w sytuacji konfliktu z uczniami, - wzbogacanie warsztatu pracy nauczycieli, - wsparcie dla nauczycieli,
 Pobierz (doc, 50,0 KB)

Podgląd treści


Beata Grudzińska
Pedagog szkolny

SCENARIUSZ SPOTKANIA PEDAGOGA SZKOLNEGO
Z GRONEM ZESPOŁU NAUCZYCIELI .

TEMAT GŁÓWNY : PRACA NAUCZYCIELA Z UCZNIAMI W SYTUACJI KONFLIKTU.

PODTEMATY:
1.Wprowadzenie do zagadnienia.
2.Reguły rozmowy wyjaśniającej nauczyciela z uczniem.
3.Metody pracy w sytuacji konfliktu ( mediacje, negocjacje),
4.Procedury i zasady negocjacji.
5.Definicja i zasady mediacji, instrukcje dla mediatora.
6.Informacja zwrotna od nauczycieli.

CELE:
- wzbogacenie wiedzy i warsztatu pracy nauczyciela w zakresie pracy z uczniem w sytuacji konfliktu.
- stymulacja grona do aktywności,
- dzielenie się z nauczycielami doświadczeniem,
- nabywanie umiejętności organizowania pracy w sytuacji konfliktu z uczniami,
- wzbogacanie warsztatu pracy nauczycieli,
- wsparcie dla nauczycieli,

METODY: miniwykład - warsztatowa- praca w grupach- burza mózgów-zadaniowa- odgrywanie scenek( drama)-rundka- informacja zwrotna ( ewaluacja )

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: -słownik wyrazów obcych, plansze: reguły rozmowy wyjaśniającej, procedury negocjacji, zasady mediacji, instrukcje dla mediatora,arkusze papieru, materiały informacyjno-edukacyjne dla nauczycieli,

PRZEBIEG:
1.PEREZENTACJA TEMATYKI I CHARAKTERU SPOTKANIA. WPROWADZENIE.

Mimo starań nauczyciela, zmierzających do utrzymania porządku w klasie metodami opartymi na partnerstwie i współpracy, zdarzają się przypadki naruszania przez podopiecznych ustalonych norm. W takich sytuacjach należy stosować przewidziane konsekwencje, pamiętając jednak o tym, by nie oceniać i nie krytykować ucznia za całokształt jego postępowania na terenie szkoły, lecz ograniczyć się do zaistniałego zdarzenia. Działaniom tym powinny towarzyszyć obiektywne informacje zwrotne. Powtarzające się przypadki łamania zasad przez wychowanka są podstawą do zainicjowania rozmowy wyjaśniającej.

2. REGUŁY ROZMOWY WYJAŚNIAJĄCEJ.

-podział grupy na dwa podzespoły,
- zadanie: wyodrębnienie reguł towarzyszących prowadzeniu rozmowy wyjaśniającej,
- analiza i podsumowanie prowadzącego( prezentacja wiodących reguł);

Rozmowa wyjaśniająca. Pamiętaj!

• Nie przerywaj uczniowi, gdy mówi. Nie udzielaj mu rad. Okaż mu, że słuchasz go z uwagą (np. wysyłając niewerbalne komunikaty - kontakt wzrokowy, skinienie głową, przyjazna mina).

• Spytaj, co zamierza (chciałby) zrobić w związku z zaistniałą sytuacją oraz czy chce
skorzystać z twojej pomocy (lub pomocy innego dorosłego, któremu ufa - wychowawcy, pedagoga szkolnego). Jeśli się zdecyduje na pracę nad swoimi trudnościami, umówcie się na kolejną rozmowę. Zaplanuj ją (samodzielnie albo w porozumieniu z pedagogiem szkolnym lub psychologiem). Jeśli uczeń odmówi, poobserwuj go na 2-3 kolejnych lekcjach i, gdy uznasz, że ma problemy (np. z socjalizacją), zgłoś się do wychowawcy i (lub) pedagoga.

• Niezależnie od decyzji wychowanka, powiedz mu wyraźnie, że oczekujesz od niego zmiany zachowania na twoich zajęciach oraz, że obowiązują go te same normy, co innych uczniów. Zaproponuj podopiecznemu zawarcie dodatkowej umowy, dotyczącej jego zachowania na twoich zajęciach. Przypomnij także, jakie konsekwencje może ponieść, jeśli nadal nie będzie się stosował do przyjętych zasad.

• Po zawarciu ustnej ...