Dodaj publikację
Autor
Violetta Obłonczek
Data publikacji
2018-11-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
57

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji oparty jest na doświadczeniach, które pokazują właściwości przewodników i izolatorów. Uczniowie także samodzielnie wykonują doświadczenie, w którym sprawdzają jakie materiały należą do przewodników, a jakie do izolatorów. Lekcja wzbogacona jest także przez prezentację multimedialna wykonaną przez nauczyciela, ale może się również obyć bez niej. Od lat używam na lekcjach prezentacji, aby nie tracić czasu na zapisywanie notatek na tablicy lub wykonywanie rysunków, uczniowie widzą to co chcę zapisać od razu na slajdach.
 Pobierz (pdf, 520,8 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI Z FIZYKI

Temat lekcji: Przewodniki i izolatory

Klasa: 8 szkoły podstawowej

Nauczyciel: mgr Violetta Obłonczek

Cele poznawcze:

1. Zapoznanie uczniów z rodzajami przewodników i izolatorów oraz ich właściwościami

fizycznymi.

2. Zapoznanie uczniów z zastosowaniem przewodnictwa ładunków w życiu codziennym.

Cele kształcące:

1. Kształcenie umiejętności obserwacji doświadczeń,
2. Kształcenie umiejętności wykonywania prostych doświadczeń,
3. Kształcenie umiejętności opisywania i wnioskowania.

Cele wychowawcze:

Rozwijanie zainteresowania otaczającym światem i motywacji do zdobywania wiedzy.

Środki dydaktyczne:

1. Komputer, rzutnik, prezentacja multimedialna.
2. Elementy obwodów elektrycznych: baterie, przewody, diody, krokodylki, przykładowe
przewodniki: grafit, moneta, folia aluminiowa, strugaczka z magnezu, magnes pokryty
niklem, pierścionek ze złota, roztwór wodny soli, kawałek cytryny, przykładowe
izolatory: papier, tkanina, czysta woda, gumka, plastik, szkło, kubek.


Metody nauczania:

1. Pokazy doświadczeń przez nauczyciela,
2. Czynnościowa - wykonanie doświadczenia przez uczniów,
3. Pogadanka,
4. Pokaz slajdów.

Formy pracy uczniów:

1. Wykonanie doświadczenia:

a) Podłączanie do obwodu elektrycznego różnych materiałów,
b) Obserwacja zachowania się diody,
c) Wnioskowanie.
2. Udział w dyskusji,
3. Słuchanie,
4. Notowanie.


1

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjne: powitanie, sprawdzenie obecności.
2. Sprawdzenie przygotowania uczniów do lekcji – przypomnienie podstawowych

wiadomości na temat budowy atomu oraz poznanych wcześniej właściwości cieplnych
przewodników i izolatorów.

3. Podanie tematu lekcji i celu głównego.
4. Prezentacja multimedialna – nauczyciel objaśnia budowę wewnętrzną przewodnika i

izolatora wskazując na istotne różnice w budowie w/w.

5. Pokaz doświadczenia elektryzowania krążka z winiduru i jego rozładowania przez

dotyk ucznia.

6. Omówienie skutków naelektryzowania krążka z winiduru i jego rozładowania.
7. Pokaz naelektryzowania krążka metalowego trzymanego w dłoni oraz przez uchwyt

izolacyjny oraz jego rozładowanie przez dotyk ucznia.

8. Omówienie skutków elektryzowania krążka metalowego trzymanego w dłoni i przez

uchwyt izolacyjny oraz jego rozładowania.

9. Wyciągnięcie wniosków przez uczniów dotyczących właściwości fizycznych izolatora

i przewodnika.

10. Wykonanie doświadczenia przez uczniów, w którym badają jakie materiały są

izolatorami i przewodnikami:

















a) Zbudowanie obwodu złożonego z baterii, przewodów, żaróweczki lub diody, 2

krokodylków (fot. wyżej)

b) Do obwodu między krokodylki uczniowie podpinają różne materiały: grafit w ołówku,
moneta, folia aluminiowa, strugaczka z magnezu, magnes pokryty niklem, pierścionek
ze złota, roztwór wodny soli w kubku, kawałek cytryny, papier, tkaninę, czystą wodę,
gumkę do mazania, plastik, szkło.

c) Obserwacja świecenia diody
d) Wnioskowanie na podstawie świecenia diody, które materiały są przewodnikami, a

które izolatorami

2

11. Zapis notatki w zeszycie.


Podsumowanie lekcji:

Pytania do uczniów:

 Jak dzielimy materiały ze względu na ich właściwości elektryczne?
 Jakie materiały zaliczamy do przewodników?
 Jakie materiały zaliczamy do izolatorów ...