Dodaj publikację
Autor
Grażyna Orlińska
Data publikacji
2018-12-28
Średnia ocena
5,00
Pobrań
30

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Maszyny proste – idealizacje prostych rzeczywistych mechanizmów i urządzeń mechanicznych, wprowadzone w celu wyjaśnienia działania mechanizmów urządzeń, ułatwiających wykonanie pewnych czynności (pracy) poprzez zmianę wartości lub kierunku działania siły wykonującej daną pracę.Maszyny proste zmniejszają siłę potrzebną do wykonania pracy, ale nie zmniejszają ilość wykonywanej pracy Wyróżniamy maszyny proste a) dźwignię dwustronną b) dźwignię jednostronną c) kołowrót d) przekładnię zębatą e) równię pochyłą f) śrubę g) klin h) bloczki ruchome i nieruchome. Dźwignia dwustronna - To belka lub pręt zawieszony lub podparty, na który po obu stronach osi obrotu działa co najmniej jedna siła o zgodnych zwrotach. Aby dźwignia była w równowadze, siły przyłożone po obu stronach jej ramion muszą być odwrotnie proporcjonalne do długości ramion: F1*r1=F2*r2 Dźwignia wchodzi w skład wielu mechanizmów, które również często nazywane są w skrócie dźwignią (np. dźwignia zmiany biegów, dźwignia hamulca, dźwignia wycieraczek, dźwignia przerzutki). Odmianą dźwigni dwustronnej jest blok, zwany też krążkiem. Wyróżniamy dwa rodzaje krążków: bloki nieruchome i bloki ruchome. Blok nieruchomy. Krążek jest przykładem dźwigni dwustronnej równoramiennej, w której r1= r2. Z tego powodu nie zmienia on wartości siły F, a jedynie jej kierunek. Blok ruchomy -blok ,na którym zawieszone jest ciało podnoszone to krążek ruchomy. Ciężar podnoszonego ciała rozkłada się na dwie równe i równoległe siły, z których jedna jest siłą czynną. Dźwignia jednostronna to belka lub pręt podparty lub zawieszony, na którym po tej samej stronie osi obrotu działają co najmniej dwie siły o przeciwnych zwrotach. Przykłady dźwigni jednostronnej- gilotyna do cięcia papieru, dziadek do orzechów, taczka. Kołowrót- Jednym z rodzajów maszyn prostych wykorzystywanych w życiu codziennym jest kołowrót. Przykłady kołowrotów- kierownica w samochodzie klamki w drzwiach, pedał w rowerze, kurki przy zlewozmywaku, kołowrót wykorzystuje się do transportu wody ze studni, kołowrotek wędkarski, kołowrót ratowniczy. Równia pochyła jest to ciało sztywne, którego jedna powierzchnia stanowi płaszczyznę ustawioną pod pewnym kątem do kierunku działania siły. Przykłady równi pochyłej- schody, podjazdy, skocznie narciarskie, lawety samochodowe, zjeżdżalnie dla dzieci, jej odmianą są również kliny używane jako: siekiery, noże, igły, gwoździe.
 Pobierz (docx, 13,1 KB)

Podgląd treści

Maszyny proste – idealizacje prostych rzeczywistych mechanizmów i urządzeń mechanicznych, wprowadzone w celu wyjaśnienia działania mechanizmów urządzeń, ułatwiających wykonanie pewnych czynności (pracy) poprzez zmianę wartości lub kierunku działania siły wykonującej daną pracę. Maszyny proste zmniejszają siłę potrzebną do wykonania pracy, ale nie zmniejszają ilość wykonywanej pracy

Wyróżniamy maszyny proste

a) dźwignię dwustronną

b) dźwignię jednostronną

c) kołowrót

d) przekładnię zębatą

e) równię pochyłą

f) śrubę

g) klin

h) bloczki ruchome i nieruchome.

Dźwignia dwustronna - To belka lub pręt zawieszony lub podparty, na który po obu stronach osi obrotu działa co najmniej jedna siła o zgodnych zwrotach.

Aby dźwignia była w równowadze, siły przyłożone po obu stronach jej ramion muszą być odwrotnie proporcjonalne do długości ramion: F1*r1=F2*r2. Dźwignia wchodzi w skład wielu mechanizmów, które również często nazywane są w skrócie dźwignią (np. dźwignia zmiany biegów, dźwignia hamulca, dźwignia wycieraczek, dźwignia przerzutki).

Odmianą dźwigni dwustronnej jest blok, zwany też krążkiem.

Wyróżniamy dwa rodzaje krążków: bloki nieruchome i bloki ruchome.

Blok nieruchomy. Krążek jest przykładem dźwigni dwustronnej równoramiennej, w której r1= r2. Z tego powodu nie zmienia on wartości siły F, a jedynie jej kierunek.

Blok ruchomy -blok ,na którym zawieszone jest ciało podnoszone to krążek ruchomy.

Ciężar podnoszonego ciała rozkłada się na dwie równe i równoległe siły, z których jedna jest siłą czynną.

Dźwignia jednostronna to belka lub pręt podparty lub zawieszony, na którym po tej samej stronie osi obrotu działają co najmniej dwie siły o przeciwnych zwrotach.

Przykłady dźwigni jednostronnej- gilotyna do cięcia papieru, dziadek do orzechów, taczka.

Kołowrót- Jednym z rodzajów maszyn prostych wykorzystywanych w życiu codziennym jest kołowrót. Przykłady kołowrotów- kierownica w samochodzie, klamki w drzwiach, pedał w rowerze, kurki przy zlewozmywaku, kołowrót wykorzystuje się do transportu wody ze studni, kołowrotek wędkarski, kołowrót ratowniczy.

Równia pochyła jest to ciało sztywne, którego jedna powierzchnia stanowi płaszczyznę ustawioną pod pewnym kątem do kierunku działania siły.

Przykłady równi pochyłej- schody, podjazdy, skocznie narciarskie, lawety samochodowe, zjeżdżalnie dla dzieci, jej odmianą są również kliny używane jako: siekiery, noże, igły, gwoździe.