Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Tołłoczko
Data publikacji
2019-02-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
265

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przykład scenariusza lekcji w klasie 2. w ramach edukacji polonistycznej. Tematem jest powtórzenie wiadomości o rzeczowniku i czasowniku. Powtórzenie wiadomości w formie zabawy.
 Pobierz (docx, 17,0 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI POLONISTYCZNEJ

PROWADZĄCA: Katarzyna Tołłoczko

KLASA: 2

CZAS: 45 minut

TEMAT: Rzeczowniki i czasowniki – utrwalenie wiadomości.

OBSZARY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:

Uczeń:

- słucha z uwaga wypowiedzi nauczyciela

- wykonuje zadanie wg usłyszanej instrukcji

- rozróżnia rzeczowniki, czasowniki i stosuje je w poprawnej formie

- podejmuje próby zapisu nowych, samodzielnie poznanych wyrazów

- wykorzystuje nabyte umiejętności do rozwiązywania problemów i obserwacji świata

CELE OGÓLNE:

Nazywanie części mowy, utrwalenie poznanej wiedzy.

CELE OPERACYJNE:

Uczeń:

- wyszukuje rzeczowniki i czasowniki wśród grupy wyrazów

- grupuje odpowiednio wyrazy

- dopasowuje pytanie do odpowiednich części mowy

- rozumie pytanie i odpowiada na nie

- aktywnie uczestniczy w zajęciach

CELE W JĘZYKU UCZNIA:

- potrafię wymienić wyrazy o które zapytam: co to jest? kto to jest?

- potrafię wymienić wyrazy o które zapytam: co robi? co się z nim dzieje?

- umiem nazwać te wyrazy

NACOBEZU:

- Zapamiętaj! Czasowniki są określeniem czynności. Rzeczowniki wskazują osobę, rzecz,

rośliny, zwierzęta.

METODY PRACY:

- burza mózgów, problemowa, ćwiczenia praktyczne

FORMY PRACY:

- indywidualna, w grupach

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- wędki, papierowe rybki, karton z zapisanymi kartkami, magnesy, wklejki do zeszytów.

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza lekcji

Zadnia nauczyciela

Zadania ucznia

Czas

Organizacyjna

1. Powitanie. Sprawdzenie obecności. Przypomnienie materiału z ostatniej lekcji. Podanie tematu i celów w języku ucznia.

1. Powitanie, udzielenie odpowiedzi na pytanie nauczyciela

7 min.

Główna

Zabawa „Idziemy na ryby”. Podział na 2 grupy. Uczniowie mają za zadanie złowić ryby wg wskazówek nauczyciela.*

Stawianie pytań do wylosowanych wyrazów (rybek).

Nauczyciel przypina do tablicy części mowy i pytania określające je (rzeczowniki i czasowniki). Prośba do uczniów o wylosowanie z pudełka kartki z wyrazem, przeczytanie na głos i dopasowanie jej do odpowiedniej części mowy.

Nauczyciel rozdaje uczniom wklejki do zeszytu. Prośba o wklejenie do zeszytu i uzupełnienie tabelki poprzez wpisanie po 1-2 wyrazy z tablicy.

Słucha poleceń nauczyciela. Wykonuje zadanie wg wskazówek nauczyciela.

3. Udzielanie odpowiedzi na pytania nauczyciela.

4.Uczniowie losowo wybrani podchodzą do tablicy, losują kartki z wyrazami, odczytuje na głos i dopasowuje do odpowiedniej części mowy

Uczniowie wklejają wklejki do zeszytów i uzupełniają wpisując po 1-2 wyrazy do tabelki w odpowiednie miejsce.

31 min.

Podsumowująca

Zabawa na podsumowanie. Nauczyciel ustala z uczniami znaki do pokazania, które określają rzeczownik i czasownik, np. Kciuk w górę to rzeczownik a w dół to czasownik. Podaje wyrazy a wszyscy uczniowie poprzez pokazanie umówionego znaku wskazują czy był to rzeczownik czy czasownik.

Prośba o dokończenie zdania: „Na dzisiejszej lekcji dowiedziałem się ...

Uczeń z uwagą słucha nauczyciela. Udziela odpowiedzi na zadane pytanie poprzez pokazanie umówionego znaku.

7. Uczeń ...