Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Goryczka
Data publikacji
2019-02-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
11

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka angielskiego dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
 Pobierz (docx, 364,5 KB)

Podgląd treści

Przedmiot: język angielski

Autor: Katarzyna Goryczka

Klasa: IV SP (uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim - szkoła specjalna)

Czas trwania: 2x 45min

Temat: Telling the time. Rachuba czasu w języku angielskim.

Cel główny: poznanie zasad podawania i zapisywania godzin pełnych oraz pół godziny po

Cele szczegółowe:

Uczeń sprawnie liczy do 12 i zna zasadę podawania godzin do 12 w j. angielskim

Uczeń zna i stosuje pytania „What’s the time?” oraz „What time is it?”

Uczeń zna zasady stosowania zwrotów o’clock i half past

Uczeń odczytuje i zapisuje pełne godziny oraz połowy godzin

uczeń rozpoznaje ze słuchu godziny

Metody techniki pracy:

metoda audiolingwalna

metoda audiowizualna

ćwiczenie umiejętności rozumienia ze słuchu- dobór właściwej ilustracji, zaznaczanie odpowiedzi na ilustracji

ćwiczenie umiejętności mówienia- powtarzanie za wzorem, odpowiadanie na pytanie

Formy pracy:

frontalna, z cała klasą

indywidualna (kierowana przez nauczyciela)

w parach

Ewentualne problemy: różne tempo pracy uczniów, niewyraźne powtarzanie i przepisanie nowych wyrazów

Środki dydaktyczne: zegar, flashcards z różnymi godzinami, podręcznik Steps Plus dla kl.IV str.27, kserokopie z materiałami, nagrania CD do Steps Plus

Przebieg zajęć:

I. Czynności organizacyjne.

II. Warm-up. Rozgrzewka językowa. Uaktualnienie informacji na kalendarzu (day, weather).

Liczenie do 12.

Głośne, wspólne liczenie do 12, liczenie indywidualne

Odczytywanie zapisanych na tablicy liczb

III. Realizacja nowego tematu:

Nauczyciel pokazuje uczniom zegar. Pyta o jego angielska nazwę. Pyta uczniów, czy ważne jest aby znać godzinę i dlaczego. Tłumaczy uczniom, że w języku angielskim godziny podaje się tylko do 12 i zamiast 14 mówią tam 2 po południu itd.

Pełne godziny i pytania o godzinę

Nauczyciel nastawia zegar na wybraną, pełną godzinę i zadaje uczniom pytanie „What’s the time?

Uczniowie podają po polsku lub angielsku właściwą liczbę a nauczyciel zapoznaje ich ze strukturą

„It’s …….. o’clock. Uczeń ochotnik ustawia na zegarze pełną godzinę i pyta kolegów „What’s the time?”

(Czynność można powtórzyć kilkukrotnie w zależności od tempa pracy dzieci)

Dopasowywanie zdań do zegarów. Nauczyciel przypina na tablicy 12 ilustracji zegarów przedstawiających pełne godziny i w różnej kolejności zdania z podanym czasem. Uczniowie kolejno odczytują zdania i dopasowują do zegarów.

Notatka w zeszycie- zanotowanie pytania , wklejenie zegara i zaznaczenie punktu o‘clock.

Ćwiczenie- uzupełnianie luk w zdaniach .

6)Wskazywanie pół godziny po

Nauczyciel nastawia zegar na półgodziny po np.1 i zapytuje „What’s the time?” i mówi

It’s half past …… Powtarza jeszcze kilka przykładów.

7) Tak jak wcześniej nauczyciel rozwiesza na tablicy zegary. Uczniowie losują zdanie, koledzy ...