Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Piszczek
Data publikacji
2019-03-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
40

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć o charakterze edukacyjno -profilaktycznym . Zajęcia skierowane do uczniów klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej
 Pobierz (pdf, 97,6 KB)

Podgląd treści


Agnieszka Piszczek Klasa 8b - biologia


TEMAT LEKCJI: Znamię! Znam je? – Kampania edukacyjno-informacyjna

CEL GŁÓWNY:

Budowanie świadomości czerniaka oraz budowanie odpowiedzialnych zachowań oraz prozdrowotnych
postaw wśród młodzieży

ZAKRES TREŚCI:

• Czerniak: charakterystyczne cechy
• ABCDE czerniaka

Złote Zasady ochrony przed czerniakiem
Samobadanie skóry


CELE SZCZEGÓŁOWE:

określić podstawowe cechy czerniaka – ABCDE

WIADOMOŚCI

Uczeń potrafi:


• wymienić Złote Zasady profilaktyki czerniaka
• wiec, co to jest profilaktyka zdrowotna i jakie płyną z niej korzyści

UMIEJĘTNOŚCI

Uczeń potrafi:




POSTAWY


Uczeń:

przeprowadzić samobadanie skóry
rozróżnić czerniaka (zmianę nowotworową) od zwykłego znamiona na podstawie ABCDE czerniaka


rozumie wagę profilaktyki oraz dbania o zdrowie
rozumie co to jest odpowiedzialność zdrowotna i konsekwencja jej zaniechania w kontekście
czerniaka

• zachęca bliskich do podjęcia działań profilaktycznych



METODY:

• SŁOWNA: wykład aktywizujący – informacje nt.: czerniaka (epidemiologii, profilaktyki) oraz
kampanii edukacyjnej „Znamię! Znam je?”

• VIDEO: prezentacja filmu edukacyjnego nt. samoobserwacji skóry oraz quizu internetowego (w
zależności od możliwości szkoły – dostęp do komputera i Internetu)

• OBSERWACYJNA: obejrzenie znamion z zastosowaniem kart / zdjęć czerniaka (zamiennie przy braku
Internetu

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- film edukacyjny (samobadanie skóry)
- plakat „Znamię! Znam je?” / ulotka
- karty / zdjęcia znamion i czerniaka
- quiz internetowy
- strona internetowa Akademii Czerniaka

www.akademiaczerniaka.pl

PRZEBIEG LEKCJI:

I CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA

1. Sprawy organizacyjno-porządkowe

▪ Powitanie
▪ Sprawdzenie listy obecności

2. Pytanie o znajomość swojej skóry – znamion i pieprzyków oraz przeprowadzenie obserwacji skóry

(ręce, nogi, twarz) jako wprowadzenie do tematu lekcji

3. Zapisanie tematu lekcji: Znamię! Znam je? – co każdy powinien wiedzieć o czerniaku


II CZĘŚĆ REALIZACYJNA

• Nauczyciel przekazuje informację co to jest czerniak skóry, przedstawia cechy charakterystyczne

czerniaka określone w kategoriach ABCDE

Informacja kto jest w grupie ryzyka zachorowania na czerniaka
Informacja o konieczności i roli regularnego wykonywania samooceny skóry
Prezentacja filmu edukacyjnego
Przedstawienie Złotych Zasad ochrony przed czerniakiem





• Wskazanie na solarium, jako jednego z głównych przyczyn zachorowań na czerniaka

III CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA

1. Podsumowanie oraz zachęcenie do przekazania informacji rodzicom oraz odwiedzenia strony

www.akademiaczerniaka.pl lub Facebooka kampanii „Znamię. Znam je?”, gdzie będą umieszczane
dodatkowe, ciekawe i ważne informacje dot. czerniaka.

2. Quiz internetowy

3. Wypełnienie ankiet przez uczniów dot. lekcji

▪ Czy temat był ważny?
▪ Czy lekcja była ciekawa?
▪ Czy po powrocie do domu obejrzą swoją skórę?
▪ Czy będą to robić regularnie?
▪ Czy zachęcą rodziców, znajomych, krewnych, aby także przebadali skórę?