Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt Biologia Klasa 7a 20/11/18
Temat: Higiena i choroby aparatu ruchu.
1. Cele ogólne:
• zapoznanie z wadami i chorami aparatu ruchu,
• omówienie sposobów zapobiegania deformacjom szkieletu,
• uświadomienie znaczenia aktywności fizycznej dla prawidłowej budowy i funkcjonowania układu
ruchu
2. Cele szczegółowe (operacyjne):
a) Wiadomości
Uczeń:
• wie jak dbać o aparat ruchu
• nazywa poszczególne choroby aparatu ruchu tj:
a) choroby kręgosłupa: skolioza, lordoza, kifoza
b) choroby stóp: płaskostopie
c) urazy mechaniczne: skręcenie zwichnięcie złamanie
d) choroby układu szkieletowego związane z wiekiem i niewłaściwą dietą: osteoporoza, krzywica,
choroby reumatyczne
• zna pojęcia z zakresu anatomii człowieka dotyczące układu ruchu - zna pojęcia: wada postawy,
choroby narządu ruchu, korektywa wad postawy,
rozumie związek aktywności fizycznej z prawidłową budowa i funkcjonowaniem układu ruchu
•
• zna zasady pierwszej pomocy w przypadku załamania, zwichnięcia, skręcenia
b) Umiejętności
Uczeń:
• potrafi odróżnić zwichnięcie od złamania na zdjęciu RTG
• potrafi rozpoznać obraz stopy prawidłowej i z płaskostopiem
• umie wyjaśnić wpływ aktywnego trybu życia i właściwej diety na kondycję układu szkieletowego
• umie wykonać usztywnienie kończyny górnej przy pomocy chusty trójkątnej
Metody i formy pracy:
• Podające: dyskusja, pogadanka, praca z tekstem, pokaz
• Praktyczne: ćwiczenia z wykorzystaniem tablicy multimedialnej i chusty trójkątnej
Środki dydaktyczne:
• Podręcznik
• Zdjęcia RTG
• e-podręcznik- strona www.epodreczniki.pl
Przebieg lekcji:
a) Faza przygotowawcza
• sprawdzenie obecności
• przypomnienia zagadnień z poprzedniej lekcji
• zapoznanie uczniów celem bieżących zajęć
b) Faza realizacyjna:
1. Wprowadzenie pojęcia wada postawy
2. Omówienie głodnych wad postawy tj. skolioza, nadmierna lordoza, nadmierna kifoza, płaskostopie
(przyczyny, zdjęcia RTG, zasady zapobiegania im)
3. Omówienie chorób wynikających z niewłaściwej diety i związanych z wiekiem ( krzywica, osteoporoza,
zapalenie stawów)
4. Omówienie urazów mechanicznych ( skręcenie, zwichnięcie, złamanie)
5. Omówienie zasad pierwszej pomocy w przypadku urazów mechanicznych
6. Ćwiczenia praktyczne – unieruchamianie kończyny górnej przy użyciu chusty trójkątnej.
c) faza podsumowująca
Uczniowie wykonują zadania z e-podręcznika